Karabaş Otu Nedir? Ne İşe Yarar?

0

Yeşil ve gri arası bir renge sahip olan gövdesi ve mosmor çiçekleriyle çayırlarda tüm asaletiyle boy gösteren karabaş otu, kendiliğinden yetişebildiği gibi alınan fideleri sayesinde sıcak iklime sahip her yerde özel olarak da yetiştirilebilir.

Mayıs ayının sonlarına doğru çiçek vermeye başlayan bu güzel bitki için şimdiden yazı hazırlamaya karar verdik. Çünkü yeşillik alanlarda görürseniz toplayabilirsiniz. Toplanan çiçekleri, gölgede kurutun. Tamamen kurumuş karabaş bitkisi havayla teması minimum seviyede olacak cam kavanozlarda, saklama kaplarında ya da poşetlerde uzun süre saklanabilir. Kırmızı ahududu yaprağının faydalarını biliyor musunuz?

Not olarak ekleyelim: Karabaş bitkisinin çiçeklerini toplarken ezmemeye dikkat edin, çünkü ezilen karabaş çiceğinin kokusu maalesef hoş değildir.

Peki karabaş otunun faydaları nelerdir?
– Karabaş otu antioksidan özelliği sayesinde vücudu birçok hastalığa karşı korur, vücut direncini arttırır.

– İçinde yer alan geraniol adlı madde sayesinde özellikle kansere karşı etkilidir, kansere yakalanma riskini azaltır, tümörlerin büyümesini engellediği de bilinmektedir. Yabani marul çayı nasıl yapılır? Yararları nelerdir?

– Kan dolaşımını düzenler, kan damarlarının genişlemesini sağlayarak kalp ve damar hastalıklarına yakalanma ihtimalini azaltır. Karabaş otu çayı nasıl yapılır? Ne kadar içilmelidir?

– Karabaş otunun içinde yer alan sineol, vücutta sakinleştirici bir etki yaratır.

– Midede ya da bağırsakta oluşan spazmların yatışmasını ve rahatlamasını sağlar. Karahindibayı baharda toplamamazlık yapmayın

– Karabaş otundan yapılan çay, nikotine duyulan ihtiyacı azaltarak sigarayı bırakma konusunda yardımcı olur.

– Aynı şekilde sigara kullanmaktan ya da hastalıklardan dolayı oluşan balgamın sökülmesini sağlar.

– Antioksidan özellikleri sayesinde yaraların iyileşme süresini kısaltır.

– İdrar yolu enfeksiyonlarının daha hızlı iyileşmesinde de önemli rol üstlenir. En sağlıklı bitki çayları

– Karabaş otu, içindeki sineol sayesinde rahatlatıcı bir etki yarattığından uzun süren gerginlik ve depresyon durumlarından kurtulmada destek olur.

– Vücuda enerji vererek uykusuzluk sorunu çekenlere yardım eder, kendinizi daha zinde hissetmenizi sağlar.


Paylaş.

About Author

Comments are closed.