Karanlıkta Uyumak İçin Ciddi Bir Sebep Daha Ortaya Çıktı

0

Televizyon karşısında uyuya kalmak, loş ışıkta ya da perdeler açık uyumak gibi alışkanlıklarınız varsa, bu haberi dikkatli okuyun!

Uyku bozukluklukları ve kaliteli uyku uyuyamamanın bir çok sağlık etkisi olduğu biliniyordu ama yeni yapılan bir araştırma ciddi bir etkiyi daha ortaya koydu.

Yapılan bir araştırmaya göre, uyurken ışığa maruz kalmanın diyabet riskini artırabileceğini belirledi.

Araştırmacılar, 20 sağlıklı yetişkin gönüllüyü (18 ila 40 yaşları arasında) işe aldı. Gönüllüler laboratuvarda iki gece üç gün geçirdi.

İlk gece, tüm gönüllüler zifiri karanlıkta uyudu.

İkinci gece, gönüllülerin yarısı karanlıkta, diğer yarısı parlak ışık alan bir odada uyudu.

Gönüllüler uyurken, araştırmacılar gönüllülerin hayati belirtilerini, beyin dalga aktivitelerini, bacak ve göz hareketlerini izledi. Ayrıca, hayati bir hormon olan melatonini ölçmek için saatlik kan örnekleri aldılar. Sabah, araştırmacılar gönüllülere glikoz tolerans testleri yaptılar.

Dikkat çekici bir şekilde, sadece parlak bir ışık altında uyuyan gönüllülerde, diyabet için risk faktörü olan insülin direncinin arttığını gördüler.

Daha önce yapılan araştırmalar, kalitesiz bir uykuyu, yüksek depresyon, meme kanseri ve prostat kanseri riskine bağlamıştı. Şimdi, diyabet gibi metabolik bir hastalık daha listeye eklenmiş oldu.

Bu henüz ön bir araştırma olsa da, kanepede uykuya dalmaktan ve ışığa maruz kalarak uyumadan kaçınılması gerektiği fikrini desteklemektedir.


Paylaş.

About Author

Comments are closed.