Karbonhidrat Alımını Bıraktığınızda Vücudunuzda Neler Olur?

0

Karbonhidratlar vücudumuz için gerekli ana besin kaynaklarından biridir. Kas hücreleri ve beyin bol miktarda karbonhidrata ihtiyaç duyar. Kilo vermek veya başka bir nedenle karbonhidrat tüketmeyi durdurduğumuzda vücudumuzda bazı değişiklikler olur. Bu değişiklikler karbonhidratların işlenmiş (beyaz un, beyaz şeker gibi) veya tam tahıl (esmer pirinç, yulaf, tam buğday unu gibi) olmasına bağlıdır. İşlenmiş karbonhidratların bırakılmasının olumlu etkileri gözlenirken, işlenmemiş yani daha sağlıklı karbonhidratların tüketiminin durdurulması sağlığımız açısından olumsuz sonuçlar doğurmaktadır. Bakalım karbonhidrat alımını durdurduğumuzda vücudumuzda nasıl değişiklikler meydana geliyor?

Vücuttaki Su Miktarı Azalır

Karbonhidrat tüketimini azalttığınızda ilk olarak mucizevi bir şekilde kilo kaybettiğinizi görürsünüz. Ancak bu yağ kaybı değil su kaybıdır. Karbonhidratlar vücutta glikojen olarak depolandığında her bir gram karbonhidrat ağırlığının 3-4 katı kadar su içinde depolanır. Dolayısıyla karbonhidrat tüketimi azaltıldığında vücudun tuttuğu su kütlesinde de azalma başlar. Bu durum tüm karbonhidrat türleri için geçerlidir.

Beyninizin Enerjisi Tükenmeye Başlar

Karbonhidratlar beynin temel enerji kaynağıdır. Karbonhidrat yemeyi kestiğinizde ve özellikle vücutta depolanan glikojen azalmaya başladığında beynin benzini bitmeye başlar. Vücuttaki tüm glikojen depoları tükendiğinde yağlar yakılmaya başlanır ve vücut “keton” isimli küçük karbon parçalarını kullanmaya başlar. Bunun sonucunda kötü bir nefes kokusu, ağız kuruluğu, yorgunluk, güçsüzlük, baş dönmesi ve mide bulantısı gibi sorunlar baş gösterebilir. Vücut er geç ketonları kullanmaya bağlı olarak oluşan bu duruma alışır ve kendinizi ilk baştaki kadar kötü hissetmesiniz. Ancak yine de ketonlar beynin öncelikli tercihi değildir tabii.

Kan Şekeri Düzeyiniz Dalgalanır

İşlenmiş karbonhidratların kan şekeri düzeyi bir anda yükseltip yine bir anda düşürdüğü bilinmektedir. Bu iniş-çıkış durumu ise beyindeki bağımlılık merkezlerini aktive eder. Bunun sonucunda yemek aşermeye başlarsınız. Ancak lif bakımından zengin olan tam tahıl içerikli karbonhidratlar tüketmek kan şekeri düzeyini dengede tutarak aşermelerin önlenmesine yardımcı olur.

Kalp Hastalıkları ve Diyabet Riskiniz Artar veya Azalır

Tükettiğiniz karbonhidratın türüne göre kalp hastalıkları ve diyabet riskiniz değişkenlik gösterir. Tahmin edebileceğiniz gibi işlenmiş karbonhidratlar dediğimiz beyaz (rafine) şeker ve beyaz un gibi ürünler kalp hastalıklarına ve Tip 2 diyabete yakalanma riskinizi arttırabilir. Bunun yanı sıra tam tahıllar kandaki kolesterol seviyesini düzenleyerek kalp hastalıkları, obezite ve diyabet riskini azaltmaya yardımcı olur.

Enerji Seviyeniz Düşer

Karbonhidrat tercihiniz tam tahıllılardan yanaysa karbonhidrat tüketmeyi bıraktığınızda enerji seviyeniz düşer. Çünkü tam tahıllar mükemmel bir magnezyum, demir ve B vitamini kaynağıdır. Bu mineral ve vitaminler vücudun önemli enerji kaynaklarıdır. Dolayısıyla bunlar tüketilmediğinde hücreleriniz gerekli enerjiyi alamamış olur ve yavaş çalışmaya başlarlar.

Bunalımlı Bir Ruh Haline Bürünebilirsiniz

İster işlenmiş (rafine) ister tam tahıl olsun tüm karbonhidratlar beynin serotonin hormonu salgılamasını aktivite eder. Serotonin ise kendimizi daha iyi hissetmemizi sağlayan bir hormondur. Karbonhidrat tüketimini bıraktığımızda serotinin seviyemiz ciddi şekilde düşer. Bu da genel olarak daha buhranlı ve zaman zaman kaprisli bir ruh hali sergilememize neden olur.

Sportif Aktiviteleriniz Etkisini Kaybeder

Çokça belirttiğimiz gibi karbonhidratlar vücudumuzun enerji kaynaklarıdır. Dolayısıyla egzersiz yaparken gerekli enerjiyi de karbonhidratlardan karşılarız. Karbonhidrat tüketmeyi bıraktığınızda enerji seviyeniz düşer. İlerleyen zamanlarda, vücutta depo edilmiş karbonhidratlar da yakılıp tükenmeye başladığında güç ve kuvvet uygulama becerileriniz iyice düşer. Bu da spor yaparken zorlanmanıza sebep olur ve spor faaliyetleriniz beklenen etkiyi gösteremez.


Paylaş.

About Author

Comments are closed.