Karnınız Açken Yapmamanız Gereken 9 Şey

0

Yemekten önce yaptığımız şeylerin sağlığımız üzerinde etkileri çok fazladır. Karnınız açken bazı şeylere özellikle dikkat edilmesi halinde sağlık sorunlarını en aza indirebilirsinz. İşte yapmamanız gerekenler… Yazının sonunda yapmanız gerekenleri de sıraladık…

9. Bazı ilaçları almayın
Aspirin, parasetamol ve diğer nonsteroid antienflamatuar ilaçlar aç karnına alınamaz. Etkilerini azaltmakla kalmaz aynı zamanda ciddi sağlık sorunlarına (mide kanaması gibi) neden olur.

Tavsiye: Süt içerseniz, ilaçın yan etkilerini azaltabilir. Eğer o da yoksa bol su ile alınmalıdır.

8. Kahve İçmek
Hatta kafeinsiz kahve bile boş mideyi sarhoş edecektir. Mide ekşimesi ve diğer sindirim sistemi sorunlarına neden olabilecek asit üretimini uyarır. Kahve sonrasında kahvaltı etmemek, günün geri kalanında serotonin eksikliğine ve depresyonlu bir gün geçirmenize neden olabilir.

Tavsiye: Sabahları ilk önce kahve içme alışkanlığından vazgeçemiyorsanız, süt veya krem ile tüketin: Süt yağı olumsuz etkileri azaltacaktır. mümkün olduğunca doğal kahve için.

7. Alkol içmek
Yemekten önce alkol almak, alkol emilim hızı 2 kat artırır. Alkolün vücuda hızlı etkisi karaciğeriniz, kalbiniz ve böbrekleriniz için olumsuz sonuçlar doğurmaz.Ama sizi hızlı sarhoş eder.

Tavsiye: Durum içeceği reddetmenize izin vermiyorsa, soğutulmuş karbon içermeyen içecekleri yavaş yavaş emdiği için tercih edin. Daha iyisi, en azından tereyağı içeren küçük sandviç yiyin.

6. Sakız çiğnemek
Sakız çiğnerken üretilen sindirim asidi, boş bir midenin astarını yok eder; ve aşırı duyarlı gastrite neden olabilir. Ayrıca sakız çiğneyen kişilerin meyve ve sebzeler yerine önemsiz yemekleri (patates kızartması, şekerleme) tercih ettikleri bilimsel olarak kanıtlanmıştır .

Tavsiye: Doğal tatlandırıcılar (ksitol, sorbitol) içeren sakızlar şeker, siklamat veya aspartam olanlardan daha az zararlıdır. Mideniz sağlam bile olsa 10 dakikadan fazla sakız çiğnemeyin.

5. Yatağa gitmeyin
Açlık ve düşük glikoz seviyeleri uyukuya dalmamızı engeller. Yüzeysel uyku veya erken uyanmaya neden olur. Uyku eksikliği açlık hormonlarının seviyesini arttırır. Akşam yemeğinden sonra ertesi gün daha fazla yememizin nedeni de budur.

Tavsiye: Uykudan önce kendinizi aç hissediyorsanız, en iyi çözüm, süt ürünleridir çünkü magnezyum ve kalsiyum içerirler. Bu unsurlar, sağlam bir uyku sağlayacaktır.

4. Yoğun egzersiz
Boş bir karnınla egzersiz yapmanın daha fazla kalori yaktığına dair bir görüş vardır. Aslında yağ kaybını etkilemez. Kas kaybı ise gerçektir. Vücut enerjiden yoksun olduğu için egzersiz yoğunluğu da azalır.

Tavsiye: Sindirim probleminiz varsa, herhangi bir egzersize başlamadan önce bir aperatif almanız daha iyi olur; çünkü fiziksel aktivite mide suyunun üretimini tetikler, bu da boş bir karın için zararlıdır.

3. Alışveriş
Hepimiz açlığın bizi gerçekten ihtiyaç duyduğumuzdan daha fazla yiyecek almamızı sağladığını biliyoruz.

Öneri: Alışverişe gitmeden önce liste yapın ve kredi kartı yerine peşin para ile alışveriş yapın. Böylece bütçeniz sınırlı olduğu için fazla alışveriş yapamazsınız.

2. Narenciye suyu içmek
Turunçgil meyvelerinde bulunan asit ve sert lifler , karnınızı tahriş eder, bu da mide rahatsızlığı olanlar için özellikle tehlikelidir.

Tavsiye: Taze sıkılmış turunçgil suyu ile suyu aynı oranda karıştırın. Bazı sebzeleri de aç karnınıza yememeniz gerekir.

1. Tartışmayın
Araştırmacılar, açlığın bizi daha kontrolsüz yaptığını kanıtlamıştır. Kendinizi kontrol etmeniz için enerji gerekir. Aç karınla kontrol hayli zordur.

Tavsiye: Tartışmadan önce yemek yemenize zaman yoksa, sıcak bir şeyler için ve karşınızdakine de teklif edin. Bu sohbeti daha samimi yapacaktır.

Peki aç karına ne yapabilirsiniz?
Problemleri çözün: Aç olduğunuzda konsantre olma ve dikkat etme beceriniz daha akut hale gelir. Araştırmacılara göre, Açlık hormonu ghrelin, beyin aktivitesini uyaran çeşitli görevleri yerine getirmeye de yardımcı olur.

Seçimler yapın: Ne seçeceğinize karar veremezseniz – kırmızı etek veya bir jean tulum takımı? Boş bir karnınla yapmayı deneyin. Araştırmalar , açlığın insanlara daha dürtüsel kararlar vermesine rağmen daha başarılı olmasını sağladığını gösteriyor . Elbette, finans, ilişkiler veya sağlık konularında tehlikeli olduğunda bu yöntemi kullanmamanız iyi olur.


Paylaş.

About Author

Comments are closed.