Karpal Tünel Sendromu (Sinir Sıkışması)

0

Genellikle el bileğinde oluşan, sinir sıkışmasıdır. ( karpal tünel sendromu) ellerde ve bileklerde uyuşma ile başlar ve beraberinde güç kaybı ile daha bir çok problemi beraberinde getirir.

Elde oluşan ciddi his kaybı, karıncalanma, güçsüzlük hissi, herhangi bir nesneyi tutmada zorluk yaşamak gibi sendromları bulunan  (karpal tünel sendromu) el bileğindeki sinirlerin sıkışması ile birlikte ortaya çıkıyor. El ve el bileğinin anatomik yapısı ve elin günlük hayattaki kullanım şekli gibi faktörler bu sendromun oluşmasında başlıca nedenlerdir.

Karpal tünel el bileğinin, avuç içinde bulunan dar bir geçittir. Bu tünel, parmakların hareket etmesini sağlayan tendonların bazılarını ve sinir dokusunu korumaktadır. Sinirlere uygulanan baskı sonrasında, parmaklarda ve elde uyuşma, zayıflama, güç kaybı ve karıncalanma meydana gelir. Karıncalanma genellikle baş parmak, orta parmak ve işaret parmağında görülür. Belirtiler  uyurken, araç kullanırken ve telefon ile konuşurken daha fala görülmektedir. Sendromu yaşayan hastalar uyuşma ve karıncalanma hissini azaltmak için ellerini silkeleyerek rahatlamaya çalışırlar ancak hastalık ilerledikçe uyuşma hissi sabit bir hale gelecektir. Bir süre sonra artık tutulan nesneleri hissetmemek ve düşürmek gibi belirtiler görülebiliyor.

Karpal tünel sendromu ( sinir sıkışması) nasıl tedavi edilir:

Sinir sıkışmasının ne derecede olduğu belirlenerek bir tedavi belirleniyor. Hafif derecede olan sıkışmalarda ilaç ve el bilekliği yeterli olurken, ağır seyreden sıkışmalarda cerrahi operasyon ile tedavi edilebiliyor.

Cerrahi açık ve kapalı olarak iki şekilde yapılabiliyor. Açık yapılan cerrahide, ligament üzerinden giriliyor ve sinir gevşetiliyor. Kapalı cerrahide, avuç içine ve el bileğine bir santim kadar kesi yapılıyor, kamera ve özel bıçak yardımıyla sinire baskı yapan bağ kesiliyor.

Her iki operasyon sonrasında hafif derecede ağrı yaşanması normaldir. Az da olsa el ve bilek hareketlerinin yapılmasında da hiçbir sakınca yoktur.


Paylaş.

About Author

Comments are closed.