Kavuzlu Buğdayı Biliyor Musunuz?

0

Kavuzlu buğday, kinoa gibi unutulmuş, göz ardı edilmiş pek çok tahıl tekrar keşfedilmekte ve mutfaklarda yerini almaktadır, insanlar son zamanlarda buğday ürünlerine tepkili yaklaşsa da ekmek, makarna ve kahvaltılık gevreklerin yapıldığı pirinç ve karabuğday gibi tahıllar aslında bizim için birer lütuftur. Ekmek ve makarna olarak tüketenler buğdaydan daha iyi tadı olduğunu söylüyorlar. Dünyadaki yeni trendlerden biri olarak değerlendiriliyor. Buğday Çimi Nasıl Yapılır? Faydaları Nelerdir?

Kavuzlu buğdayın sapları kamışsıdır ve içleri boştur. Çiçekleri başak şeklindedir. Yemişlerine buğday denir. İçeriğinde B vitamini ve karbonhidratlar vardır. Bunlar, tanelerin kepeğindedir. Bu nedenle buğday unu ne kadar çok kepekli, yani esmer olursa, o derece faydalı olur.

Kavuzlu buğday vitamin, yüksek protein, değerli yağ asitleri ve mineral (demir, magnezyum, fosfor yüksektir) içeriği acisinda diğer buğday çeşitlerinden yüzde 25 daha zengindir. A, E, B1, B2 ve niasin içeriği sinir sistemini destekleyici, metabolizmayı düzenleyici, sağlıklı bir cilt için gerekli bir gıdadır. İçerdiği amino grup asitler, hormonları düzenler. Bağırsakları düzenleyici etkisi vardır. Bağışıklık sistemini güçlendirir, detoks için ideal bir gıdadır. B kompleks vitaminleri yüksek, hem basit ve kompleks karbonhidratlar yönünden zengindir.

Kavuzlu Buğday, daha düşük gluten içerir. 1995 yılında yapılan bir araştırmada, çölyak hastalarının Kavuzlu buğdaydan da kaçınılması gerektiğini ortaya koyuyor. Normal Un Yerine tam Buğday Unu Kullanmak

Kavuzlu bugdayi tuketmek icin uc yontem var. Bu bugdaydan yapilmis unu hamur islerinde kullanmak, direk kendisini pilav gibi pisirerek tuketmek ya da kavuzlu bugdaydan yapilmis hazir urunleri tuketmek.

Sonuç olarak Kavuzlu buğday, sindirim sistemi açısından daha sağlıklı görünüyor. Kavuzlu buğdayın daha fazla protein ve daha az gluten içerdiği ortada. Ancak yine de intoleransı bulunan kişilerin uzak durması gerekiyor.
Çimlendirilmiş buğday tanesi zihin yorgunluğu ve sinir bozukluklarını giderir.


Paylaş.

About Author

Comments are closed.