Keçi Peynirinin 7 İnanılmaz Sağlık Faydası

0

Peyniri seviyor ama biraz kalorili olmasından dolayı tüketirken özen mi gösteriyorsunuz? Hem daha lezzetli hem de daha az kalori bir peynir arıyorsanız, sizin peynirinizin keçi peyniri olduğundan emin olabilirsiniz. Ayrıca, laktoz intoleransı olanlar için de idealdir.

Keçi peynirinin, lezzetli ve daha az kalorili olmasının yanı sıra pek çok sağlık faydası da var.

1. Düşük yağ oranı
Keçi peyniri, normal peynirlere az yağlı bir alternatiftir. Diğer peynir türlerinden daha az yağ içerir. Normal peynirinizi keçi peyniri ile değiştirerek, doymuş yağ ve kolesterol miktarını azaltmanıza yardımcı olabilir. Keçi peynirinde diğer peynirlerin yarısı kadar doymuş yağ vardır.

2. Daha az kalori
Keçi peyniri, inek sütü kullanılarak yapılan diğer herhangi bir peynire göre daha az kalori içerir. Kaşar peyniri yerine kullanırsanız ederseniz, beslenmenizden 200-300 kaloriyi etkili bir şekilde azaltabilirsiniz.

3. Laktoz intoleransı
Keçi sütü normal sütten daha az miktarda laktoz içerir. Bu da onu laktoz intoleransı olan kişiler için ideal bir peynir yapar.

4. Düşük sodyum
Keçi peyniri, normal peynirlerden daha az miktarda sodyum içerir. Aşırı sodyum, kronik rahatsızlıklara, kalp krizi ve hatta inme gibi ölümcül hastalıklara yol açabilir.

5. Yeterli protein
Keçi peyniri, protein içeriği bakımından normal peynir kadar zengin değildir, fakat vücudun düzgün çalışması için yeterli miktarda besin maddesi sağlar.

6. Vitamin ve mineraller
Keçi peyniri, inek peynirinden daha fazla mineral ve vitamin içerir. D vitamini ve K vitamini bakımından da zengindir. Aynı zamanda inek peyniri ile aynı miktarda A vitamini içerir. Keçi peynirinde ayrıca thiamine, niacin ve riboflavin gibi B vitaminleri de yüksektir. Riboflavin doku sağlığını geliştirmeye yardımcı olan önemli bir vitamindir. Vücut bu gerekli vitamin ve mineralleri kendi başına üretemediği için, keçi peyniri bu temel vitaminleri sağlayabilir.

7. Kalsiyumdan zengin
Keçi peyniri özellikle kalsiyum bakımından zengindir, inek peynirinden daha fazla kalsiyum konsantrasyonu vardır. Kalsiyum özellikle vücut için önemlidir, kemiklerin ve dişlerin güçlendirilmesine yardımcı olur ve sizi hastalıklardan korur.


Paylaş.

About Author

Comments are closed.