Keçi Sütünün Faydaları Nelerdir? Nelerde ve Nerelerde Kullanılır?

0

Türkiye’de süt üretimi yaklaşık 15 milyon ton civarındadır. Bu miktarın yaklaşık olarak yüzde 95 civarı inek sütünü içermektedir. Keçi sütü; halkın son zamanlarda kendi beslenmesine önem vermesinden ve yararının daha fazla önem kazanmasından kaynaklı olarak önem kazanmıştır. Marketlerde dahi kolayca bulunabilirlik özelliği de artmıştır.Keçi sütü kadar hiçbir gıda kendi başına insanı besleyici özellikte değildir.

Yeni doğan bir bebek, anne sütü alamadığı ve keçi sütü ile beslenmesi durumunda, anne sütünün özelliğine yakın beslenme ihtiyacını giderebilmektedir.

Bu makalemizde keçi sütünün yararlarından bahsetmeye çalışacağız. Dilerseniz beraberce inceleyim,

Keçi sütünün faydaları nelerdir?

Sütün yararının yanında keçi sütünün araştırmalar sonucunda insan vücuduna olan yararı çok fazla olduğu saptanmıştır.

  • Keçi sütünün kolay hazmı sayesinde, hasta ve sakat bireylerin diyetleri ve bebeklerin beslenmelerinde önemli bir yer oluşturmaktadır.
  • Keçi sütünün; inek sütüne göre moleküllerinin ufak oluşu ve proteinin oluşturduğu pıhtı daha yumuşak olmasından dolayı sindirimi daha kolaydır.
  • Gerginlik, stres, sinirsel hazımsızlıklar ve kabızlık gibi durumlarda kolay hazmı sayesinde keçi sütü yararı fazladır.
  • Keçi sütünün kolay hazmı, özellikle bebeklerin sindirim sistemi ve yetişkin kimselerin karaciğer ve ketoris rahatsızlıklarında önemi büyüktür.
  • Hazım sorunlarında ilaç kullanılması ve peptik ülserlerin tedavi aşamasında keçi sütünde ki yüksek buffer özellik oldukça yararlıdır.
  • Beslenmede ki önemli bir katkısı da içerisinde bulunan fosfat özelliğidir. Et ve balık tüketemeyen toplumlar için bu önemli bir katkıdır.
  • Bebeklere özel veya yetişkinlerde de görülebilen inek sütü ve inek sütü ürünlerine olan alerjik reaksiyonlara bağlı ani ölümler gerçekleşebilmektedir. Ancak keçi sütünde bu durum geçerli değildir.
  •  Bebeklerin beslenmesinde keçi sütü sulandırılarak kullanılır ise anne sütüne benzer özelliğe daha yakın hale gelmektedir.
  • Düzenli olarak keçi sütü tüketilmesi durumunda, sindirim rahatsızlıkları, egzama, astım ve alerjik durumların tedavisinde yararı çoktur. Bu nedenle keçi sütü, Avrupa ülkelerinde özel mamul şeklinde satılarak, o şekilde fiyatlandırılmaktadır.
  • Keçi sütü, diğer sütlere oranla daha az mikroorganizma içermektedir.

Sonuç olarak, keçi sütü diğer sütlere oranla daha fazla özellik taşımaktadır. Sağlık için oldukça faydalıdır. Bir çok hastalığın tedavisinde çok rahat kullanılabilir.


Paylaş.

About Author

Comments are closed.