Kedi Otunun 10 Sağlık Faydası

0

Kedi otu, yaz aylarında hoş kokulu pembe veya beyaz çiçekler açan çok yıllık bir bitkidir. Uçucu yağlar içeren kedi otu, merkezi sinir sistemi üzerinde sakinleştirici ve onarıcı bir etkiye sahiptir. Uykusuzluk ve anksiyete gibi sinir bozukluklarını tedavi etmek için kullanılır.

Kedi otunun tıbbi bileşenleri, yatıştırıcı, antibakteriyel, anti-diüretik, antikonvülsan, antispazmodik ve anti-enflamatuar özellikler içerir. Kedi otunun bazı kullanımları oldukça iyi bilinirken, bazıları pek çok kişi tarafından bilinmez.

1. Uyku bozukluklarını tedavi eder
Kedi otu, yüzyıllarca uykuya yardımcı olarak kullanılmıştır. Uyku yetersizliği, kilo kaybı, azalmış bir cinsel dürtü, odaklanma sorunu gibi problemlere yol açabileceğinden için başka problemleri de ortadan kaldırabilir.

2. Endişeyi azaltır
Kadi otunun bileşenleri, bir anti-anksiyete ilacı gibi davranarak endişeyi azaltabilir.

3. Stres seviyelerini kontrol etmeye yardımcı olur
Kedi otu, kaygıyı azaltarak ve uyku kalitesini iyileştirerek, stres düzeylerini kontrol etmede büyük rol oynayabilir. Hem zihnin hem de bedenin gevşemesine yardımcı olur.

4. Kan basıncını düşürür ve kalp sağlığını destekler
Kedi otu, sadece aklı ve vücudu rahatlatmakla kalmaz, aynı zamanda kan damarlarını güçlendirir, kalp sağlığını desteklemek için kan basıncını düşürür.

5. Obsesif kompulsif bozukluğun belirtilerini azaltır
Yapılan araştırmalar, kedi otunun, obsesif kompulsif bozukluğu (mantıksız düşüncelerin ve korkuların, takıntıların insanı sürekli tekrar eden davranışlar sergilemesine zorlayan psikolojik bir hastalık) tedavi etmede olumlu etkiler sunduğunu bulmuşlardır.

6. Adet krampları ve ağrı yatıştırır
Kedi otunun sakinleştirici özelliği, adet kramplarını ve ağrıyı hafifletebilir. Doğal bir yatıştırıcı ve kas gevşetici gibi davranır.
Araştırmalar, kedi otunun, adet dönemi semptomlarından yorgunluk, sinirlilik, duygudurum değişiklikleri, anksiyete ve meme hassasiyeti gibi belirtileri azaltabileceğini göstermiştir.

7. Epileptik nöbeti kontrole yardımcı olur
Kedi otunun antikonvülzan özellikleri ve sinir sistemi üzerinde sedatif etki sağlama yeteneği nedeniyle epileptik hastalarda ortaya çıkan nöbet sıklığını azaltmaya yardımcı olabilir.

8. Cilt sağlığını iyileştirir
Kedi otu yağı, topikal olarak taşıyıcı bir yağla seyreltilerek kullanılır. Kırışıklıkların gelişmesini önlemeye yardımcı olan koruyucu bileşikler içerir. Ciltte hastalık riskini azaltmak için bariyer oluşturur. Ayrıca kuruluğu azaltır, cildi daha esnek hale getirir.

9. Daha az kalp çarpıntısı
Kedi otundaki uçucu bileşikler, kalpteki asitler ve yağlarla etkileşime girerek daha normal bir metabolik hız sağlar, kalbin ve kardiyovasküler sistemin sessiz davranışlarını tetikler.

10. Beyin gücünü artırır
Kedi otu, beynin çeşitli bölgelerini uyarmanın yanı sıra kan dolaşımını iyileştirmeye yardımcı olur ve belleği korumaya, demansın veya Alzheimer hastalığının başlangıcını geciktirmeye yardımcı olabilir.


Paylaş.

About Author

Comments are closed.