Kegel Egzersizine Alternatif Egzersizler

0

Kegel egzersizleri, doğumda size yardımcı olabilecek, cinsel yaşamınızı iyileştirebilecek ve hatta mesanenizi daha iyi kontrol edebileceğiniz pelvik kaslarınızı güçlendirmenize yardımcı olur. Pelvik kasları güçlendirmek için kegel egzersizine alternatif olarak kolayca yapabileceğiniz egzersiz türlerine bir göz atın.

Kegel egzersizi, pelvik kaslarını sıkmak ve sonra serbest bırakmayı içerir. Eğer bu egzersizi yapmak istemiyorsanız, yapabileceğiniz başka egzersizler de mevcut.

İşte kegel egzersizinin yerine kullanılabilen bazı yöntemler:

Plank
Yere yüzüstü uzanın. Avuçlarınız ve ayak parmaklarınız yere değsin. Sonra avuçlarınız ve ayak parmaklarınızın üzerinde bedeninizi yukarı kaldırın. Kollarınız, bacaklarınız ve sırtınızın düz durmasına özen gösterin.

10 ila 30 saniye arası ya da daha uzun süre bu pozisyonda kalın, sonra tekrar başlama noktasına geri dönün. Bu egzersizi tekrarlayabildiğiniz kadar tekrarlayın.

Squat
Pelvik kasları güçlendirirken gerçekten etkili olan klasik egzersizlerinden biridir.

Ayaklarınızı omuz hizasında açın, sırtınız düz, kollar yanlarda durun. Sonra dizlerinizi 90 dereceye kadar bükün ve kalçalarınızı çömeliyor gibi indirin. Birkaç saniye bu pozisyonda bekleyin ve tekrar başlama noktasına dönün. En az 10 tekrar yapın. Bu hareket, pelvik kasların yanı sıra bacak kaslarını da çalıştırır.

Bacak kaldırma
Pelvik kasları çalıştırabilen başka bir egzersiz de bacak kaldırmadır. Bu egzersiz için, sırtüstü uzanın, bacaklarınızı düz tutun ve ellerinizi de yanlarda kalça hizasında düz uzatın.

Bacaklarınızı düz bir şekilde yukarı kaldırırken, kalçalarınızı sıkarak güç alın. Birkaç saniye bu pozisyonda kalın ve sonra bacaklarınızı indirin. Bu egzersizi 10 ila 15 defa tekrarlayın.

Köprü hareketi
Sırt üstü yere uzanın. Bacaklarınızı bükün ve ayak tabanını yere basın. Omuzu kaldırmadan, sadece kalçanızı yukarı kaldırın ve birkaç saniye bekleyin. Bu hareketi yaparken yine kalçalarınızı sıkmayı unutmayın. Bu hareketi 10 kez tekrarlayın.


Paylaş.

About Author

Comments are closed.