Kekiğin 11 İnanılmaz Faydası

0

Kekik, Türk mutfağında en fazla kullanılan baharatlardan biri. Özellikle et yemeklerine ve çorbalara verdiği lezzetinin yanı sıra sağlık açısından faydaları da saymakla bitmez.

Kekiğin, stresi azaltma, solunum sorunlarını azaltma, kalp sağlığını iyileştirme, bağışıklık sistemini güçlendirme ve mantar enfeksiyonlarını geçirme gibi önemli sağlık faydaları bulunuyor.

Binlerce yıldır kullanılan kekik, demir, manganez, potasyum, kalsiyum, magnezyum ve selenyum bakımından zengindir. Kekik ayrıca, vitamin B6, vitamin A, folik asit, benzoil peroksit ve betakaroten içermektedir.

Anti-mantar yeteneği

Kekikte bulunan en aktif madde timol’dir. Bu organik bileşik, mantar ve viral enfeksiyonları önlemede çok etkilidir.

Antioksidan kapasitesi

Kekikte bulunan fenolik antioksidanlar vücuttaki serbest radikallerin nötralize edilmesine ve ortadan kaldırılmasına katkıda bulunur. Serbest radikaller, hücresel metabolizmanın tehlikeli yan ürünleri olup, sağlıklı hücrelerinize büyük zarar verebilir. Bu antioksidanlar, organlarınızdaki oksidatif stresin azaltılmasının yanı sıra sinir yolları, kalp, gözler ve cildi korumaya yardımcı olur.

Dolaşımı iyileştirir

Kekikteki yüksek demir ve diğer önemli mineraller, kırmızı kan hücrelerinin üretimini teşvik etmek için idealdir.

Kalbi korur

Kekikteki, antioksidanlar, mineraller ve vitaminlerin, kalp üzerinde çok az etkisi vardır, ancak potasyum ve manganez özellikle önemlidir. Potasyum, kan damarlarını rahatlatarak ve kan basıncını düşürerek kardiyovasküler sistem üzerindeki baskıyı azaltabileceği anlamına gelen bir vazodilatatördür. Bu, inmelerden, kalp krizlerinden ve koroner kalp hastalıklarından koruyarak hayatınızı uzatabilir anlamına gelir.

Göz sağlığı

Kekikte bulunan karotenoidler ve A vitamini, görme sağlığını iyileştirir. Karotenoidler, serbest radikalleri nötralize edebilir ve görme kaybının başlamasını yavaşlatabilir ve kataraktları önleyebilir.

Bağışıklığı artırır

Kekikte bulunan C vitamini, bağışıklık sistemini güçlendirir. C vitamini, vücudun bağışıklık sisteminde savunmanın ilk hattı olan beyaz kan hücrelerinin üretimini uyarır. C vitamini aynı zamanda hücrelerin, kasların, dokuların ve kan damarlarının oluşması ve onarımı için çok önemli olan kollajen üretiminde çok önemli bir rol oynar.

Kekikteki B6 vitamini, beyindeki bazı stres hormonlarıyla doğrudan bağlantılı olan güçlü bir etkiye sahiptir. Beslenmenize düzenli olarak kekik dahil etmek, stresli düşüncelerin ortaya çıktığı anda ruh halinizi yükseltmeye ve zihninizi rahatlatmaya yardımcı olabilir.

Solunum sorunlarını giderir

Geleneksel tıpta kekiğin en fazla kullanıldığı yer, solunum yolu sorunlarıdır. Kekik, bronşit, kronik astım, tıkanıklık, soğuk algınlığı, grip, tıkalı sinüsler veya mevsimsel alerjilerden kaynaklı balgamı söktürücü etki gösterir. Solunum yollarından balgam ve mukusu giderir, nefes almayı kolaylaştırmak için iltihaplanmayı azaltır ve hastalığa neden olabilecek mikrobik gelişmeyi önler. Kekik yapraklarından çay yaparak içmek, solunum rahatsızlıklarından kurtulmanın en iyi yoludur.

Akne

Kekik, antibakteriyel özelliği ile akne temizliğine yardımcıdır. Kekik özlü kremler ya da yüze uygulanan kekik suyu, ciltteki akne oluşumunu engeller ve dezenfekte eder.

Saç sağlığı

Kekik suyu ya da yağı, saç köklerini besler ve güçlendirir. Kekik, saçların daha sağlıklı uzamasına katkı sağlar ve dökülmesini durdurur.

Tansiyonu dengeler

Kekik, yüksek tansiyonu düşürür. Ayrıca, kolesterolü de düşürmeye yardımcıdır.

Dikkat edilmesi gereken hususlar

Duyarlı bir mideye sahip olanlar için yüksek miktarda kekik, mide  rahatsızlığa neden olabilir. Alerjik madde olmayan kekiği düzenli olarak tüketebilirsiniz.


Share.

About Author

Comments are closed.