Kekik Çayı Yan Etkileri

0

Mutfak değerinin yanı sıra, kekik geleneksel tıpta çeşitli sağlık koşullarını tedavi etmek için kullanılır. Ana bileşiği timol, antimikrobiyal, antifungal, antioksidan ve antitussif özellikleri ile ilişkilendirilir. Aslında, kekik çayı bronşit ve üst solunum yolu enfeksiyonları ile ilişkili öksürük için mükemmel bir ilaç olarak kabul edilir. Ancak, dikkate alınması gereken birkaç kekik çayı yan etkisi vardır.

Alerjik reaksiyonlar
Yapılan bir araştırmaya göre Lamiaceae nane ailesindeki bitkilere karşı bilinen bir hassasiyetiniz varsa, kekik çay içmekten kaçınmalısınız. Bu aileye ait üyelerin listesi uzundur, ancak bazı yaygın bitkiler biberiye, fesleğen, nane, çörek otu, kekik ve kerevizdir. Kekik çayı içtikten sonra göğüs ağrısı, nefes darlığı, boğazda sıkışma, ciltte kızarıklık veya eklemlerde şişlik varsa hemen tıbbi yardım alın. Kekik yağının sağlık faydaları

Oral Toksisite
Uzmanlara göre yüksek dozda kekik olumsuz yan etkiler yaratabilir. Kekik ile ilgili en sık bildirilen yan etkilerden bazıları mide ekşimesi, bulantı, kusma, mide rahatsızlığı, ishal, baş ağrısı ve baş dönmesidir. Ek olarak, kekik yapraklarında bulunan uçucu yağlar, bazı kişilerde yavaş kalp atışı ve hızlı nefes almaya neden olabilir.

Tıbbi durumlar
Ayrıca kalp hastalığı, peptik ülser veya diğer gastrointestinal bozukluklar geçmişiniz varsa, kekik çayı kullanmayın.

Alman araştırmacılar, bir kekik türünün Thymus serpyllum’un tiroid üzerinde olumsuz bir etkisi olabileceğini keşfetti. Düzenli olarak kekik çayı içmenin insanlarda tiroid hormonlarının azalmasına neden olabileceği düşünülüyor. Ek olarak, tiroid replasman tedavisi alıyorsanız veya anti-tiroid ilaçları kullanıyorsanız, kekik çayından uzak durmalısınız. Kekik yağı ne için ve nasıl kullanılır?

Hamilelik ve emzirme
Hamile kadınlar için kekik çayının güvenli olup olmadığına dair yeterli bilimsel bilgi yoktur ve kekik bileşiklerinin anne sütüne geçip geçmediği bilinmemektedir. Bununla birlikte, kekikin, menstrüasyonun ilerletilmesi için tarihsel olarak kullanıldığına dikkat edilmelidir, bu demektir ki kendiliğinden düşük riski olabilir. Genel bir kural olarak, hamile ve emziren kadınlar, doktora danışmadan bitkisel çay veya takviye tüketmemelidir.


Paylaş.

About Author

Comments are closed.