Kekik Çayının Sağlık Faydaları

0

Kekik, tıbbi ve mutfak kullanımı için eski zamanlardan beri kullanılan bahçe bitkisidir. Kekik geleneksel olarak cesaretle ilişkilendirilir; ortaçağ kadınları kekik dallarını savaşa giren şövalyelere verir; Aynı zamanda bir çok rahatsızlık için bitkisel bir ilaç olarak kullanılmıştır. Uçucu yağlar, mineraller, faydalı fenoller ve flavonoidler bakımından zengin kekik çayı, sağlıklı bir içecek seçeneğidir. Kekik çayının yan etkileri

Antioksidan Özellikleri
Bir fincan kekik çayı, hoş bir tadtan daha fazlasını sunar; kekik içindeki uçucu yağlardan biri olan timol, güçlü bir antioksidandır. Dünyanın En Sağlıklı Besinlerine göre timol, beyin hücrelerinde omega-3 yağ asitlerini veya sağlıklı yağları artırmaya yardımcı olabilir. Bir klinik çalışmada araştırmacılar kekik yağının sıçanların beyin hücrelerinde yaşa bağlı değişikliklere karşı korunmaya yardımcı olduğunu bulmuşlardır. Kekik Alzheimer hastalığının önlenmesine yardımcı olup olamayacağını belirlemek için çalışmalar devam etmektedir. Timolün yanı sıra kekik çayı, apigenin, naringenin, luteolin ve timoninin antioksidan flavonoidlerini içerir. Kekik yağı ne için ve nasıl kullanılır?

Öksürüğü yatıştırır
Bir dahaki sefere soğuk algınlığı veya öksürüğünüz olduğunda, bir fincan kekik çayı deneyin. Maryland Tıp Merkezi Üniversitesi, bronşit tedavisine ve öksürüğü gidermeye yardımcı olabileceğini belirtiyor.

Hazımsızlığı rahatlatır
Kekik çayı, sindirimi teşvik etmek, gaz ve şişkinliği gidermek için bitkisel şifacılar tarafından sıklıkla tavsiye edilir. Kekikteki uçucu yağlar, gaz giderici ve gaz azaltıcı özellikleri sağlarken, fenolleri antispazmodik olarak çalışarak bağırsakta krampları hafifletmeye yardımcı olur. Kendi kekik yağını yapabilirsiniz

Temel Mineraller sağlar
Demir bakımından zengin bir yemek düşündüğünüzde, akla gelen ilk şey muhtemelen kekik değildir. Ancak 2 çay kaşığı kurutulmuş kekik – bir bardak kekik çayında kullanılan miktar hakkında – 3.56 mg veya önerilen günlük demir değerinin yüzde 19.8’ini verir. Kekik çayı ayrıca, normal kan pıhtılaşması için hayati öneme sahip mükemmel bir K vitamini kaynağıdır, 2 çay kaşığı 48.01 mcg veya günlük ihtiyacın % 60’ını sağlar. 2 çay kaşığı kekik çayı ayrıca günlük kalsiyum ihtiyacının yüzde 12’sini ve günlük mangan ihtiyacınının 5.4’ini sağlar.


Paylaş.

About Author

Comments are closed.