Keratosis Pilaris (Tavuk Cildi) İçin Ev Çözümleri

0

Kolların üst kısmında oluşan kırmızı, küçük sivilce gibi görünen lekelere halk dilinde tavuk cildi denir. Alerjik bir durum gibi pütürlü bir cilde neden olan küçük kırmızı lekeler, kolun tamamını kaplayabilir. Eğer tavuk cildi problemi yaşıyorsanız, uygulayacağınız basit yöntemlerle sorunu hafifletebilirsiniz.

Tavuk cildi yani Keratosis Pilaris, deri içindeki kıl kanalında ölü hücrelerin birikmesi ve kanalın tıkamasıyla meydana gelir. Genel olarak zararsız olsa da, kaşıntıya neden olabilir. Kuru havalarda veya cilt kuruduğunda daha da kötüleşebilir.

Keratosis Pilaris için ev ilaçları

1. Peeling
Cildiniz için yapabileceğiniz en önemli şey, düzgün bir şekilde peeling yapmaktır. Hafif ve doğal bir peeling kullanmak, birkaç haftada iyileşme görmenize yardımcı olacaktır. Peeling, tüm ölü deriyi temizlemeye yardım edecek, folikülleri açıp sıkışmış tüyleri serbest bırakacaktır.

Peeling yaparken, cildinizi zorlamamaya özen gösterin. Bu cildinizin tahriş olmasına neden olacaktır.

2. A vitamini
A vitamini, genel cilt sağlığınızı iyileştirmeye yardımcı olabilir. Sivilce ve Keratosis için etkili olduğu bilinmektedir. Yapmanız gereken tek şey, sıvı A vitaminini topikal bir losyon olarak uygulamaktır. Etkilenen bölgelere sürün, ancak güneşin altında kalmadığınızdan emin olun çünkü A vitamini cildinizi güneşe karşı hassas hale getirecektir.

3. Diyet değişiklikleri
Cildiniz için yapabileceğiniz en önemli şey hidratlı kalmaktır. Bolca su için, taze meyve ve sebze tüketin. Omega-3 yağ asitleri açısından zengin besinler de cildinizin nem dengesini korumaya yardımcı olacaktır.


Paylaş.

About Author

Comments are closed.