Kesikler Hızlı Nasıl İyileştirilir?

0

Yaralanmalar ve sıyrıklar çeşitli nedenlerden olabilir. Çoğu kesikler ve sıyrıklar zararsızdır ve kendi kendine iyileşir. Ancak bazen de enfekte olabilirler, bu nedenle iyileşmeyi hızlandırmak önemlidir.

Cilt hasarının başlangıcında alanı su ve temiz havlu ile temizleyin ve eğer bölgede kir kalırsa hidrojen peroksit ile temizleyin.

Temizledikten sonra kuru alana, anti bakteriyel uçucu yağlar uygulayın ve bandaj ile kaplayın. Ardından, bölgeyi enfeksiyondan tamamen iyileşene kadar tutmak için günlük olarak yeni kaplama ve yağlar uygulayın. Şimdi size kesikleri nasıl hızlı bir şekilde iyileştireceğinize dair en iyi adımları vereceğiz. Yarayı şekerle iyileştirin

Nasıl Beslenilmeli?
Yeşil yapraklı sebzeler – Lahana, brokoli, ıspanak ve diğer yeşillikler, kan pıhtılaşması için gerekli olan K vitamini bakımından yüksektir.

Protein – Vücut protein kaybetmeden doku yeniden inşa edemez. Yabani avlanan balıklar veya sığır eti gibi organik, yağsız proteinlerden en az 4-5 porsiyon yemeye çalışın.

C vitamini – Kolajen cildin ve dokuların önemli bir bileşenini üretmek için şarttır. C vitamini açısından zengin meyve ve sebze, narenciye, biber, çilek ve domates alımını artırın. Ayak bileği yaralanmalarında yapılması gerekenler

Çinko – Kemiği yeniden yapılandırmak için gerekli kimyasal reaksiyonlar çinko gerektirir. Çinko alımını arttırmak için beslenmenize sığır eti, kabak çekirdeği ve ıspanak ekleyin.

Bu dönemde uzak durmanız gereken yiyecekler
Alkol – İyileşmeyi desteklemez iltihaplanmayı arttırır.
Şeker ve rafine edilmiş tahıllar – Enflamasyonu teşvik eder ve iyileşmeyi yavaşlatır.
Hidrojene yağlar – İşlenmiş gıdalar ayrıca iltihabı teşvik eder ve vücudunuzun iyileşme kabiliyetini düşüren hidrojenlenmiş yağlar içerir.
İşlenmiş gıdalar – Yara iyileşmesini yavaşlatan kimyasallar ve boyalar içerebilir. Vücudunuzdaki yarar izlerini yok eden 4 mucizevi  yağ

Hızlı iyileşme için Top 5 Doğal Yöntemler

# 1 Uçucu Yağlar (Topikal olarak günde 3 kez) Lavanta , biberiye
gibi uçucu yağları kullanın. Bu yağlar antibakteriyel ve iyileştirici özelliklere sahiptir.

# 2 Bromelain (günde 500 mg 3x)
Ananasda bulunan bromelain şişmeyi azaltan bir enzimdir.

# 3 C vitamini (günlük 500-1000 mg)
Hasar görmüş kan damarlarının iyileştirilmesi için kritik olan kolajen üretimine yardımcı olan güçlü bir antioksidandır.

# 4 Çay Ağacı Yağı (Melaleuca)
Kesilen veya hasar gören bölgeye günlük olarak çay ağacı yağı uygulayın. Çay ağacı yağı antimikrobiyal ve mantar önleyici özelliklere sahiptir. Çay ağacı yağı kullanmanız için 18 neden

# 5 Çinko (günde iki kez 25-30 mg)
Bağışıklık fonksiyonunu arttırır ve cildi iyileştirir.


Paylaş.

About Author

Comments are closed.