Kilo Almadan Sigara Nasıl Bırakılır?

0

Kilo alma, sigarayı bırakmamanın en popüler bahanelerinden biridir. Bununla birlikte, sigarayı bırakmanın faydaları kilo alma riskinden çok daha ağır basar. Birçok sigara bağımlısı da bunu bilmesine rağmen sigara içmeye devam eder.

Dünya Sağlık Örgütü’ne göre tütün en önde gelen ölüm sebeplerinden biridir ve önlenebilir. Ancak istatistikler, dünyada günde 20 milyar sigara içildiğini gösteriyor.

Sigarayı bırakınca neden kilo alınıyor?

Sigarayı bıraktıktan sonraki kilo alma iki faktörden kaynaklanabilir: Sigarayı bırakmak vücudu nasıl etkiler?

  1. Daha çok yemek yeniliyor. Çoğu zaman sigara alışkanlığı yeme ile yer değiştirir. Sigarayı bırakınca tat alma ve koku alma duyusu daha iyileşeceğinden tatlı yiyecekler daha cazip hale gelecektir.
  2. İkinci neden, nikotinin vücutta kaloriyi yakma hızını artırmasıdır. Sigarayı bırakınca vücudun kalori yakması da yavaşlar.

Sigarayı bıraktıktan sonra vücudunuza nasıl bakabilirsiniz?

  1. Mutfakta sadece düşük kalorili yiyecekleri saklayın. Nikotin bağımlılığı ağzına bir şeyler koyma alışkanlığından kaynaklanmaktadır. Sigaranızı yüksek kalorili tatlılarla değiştirirseniz, bu fazladan kilo sizi şaşırtmamalıdır. Kalorisi az yemekler ile meyve ve sebzeleri tercih edin. Sigara kokusunu eşyalardan nasıl çıkarırsınız?
  2. Bol su için. Su tüketimi doygunluk hissi verir ve böylece daha az yemenizi sağlar. Ayrıca, sigara içme isteği uyandığında su içmeniz de yardımcı olacaktır.
  3. Lifi yüksek gıdalar tercih edin. Lifin, iştahı azaltmaya ve daha uzun süre doygunluk hissi vermeye yardımcı olduğunu gösteren çalışmalar var.
  4. Daha küçük porsiyonlar tüketin. Şimdiye kadar yapılan araştırmalar, daha küçük tabaklar ve bardaklar kullanmanın, daha az yemek yemeye yardımcı olduğunu göstermiştir. Sigara küllerinin evde kullanımı
  5. Bir egzersiz programı oluşturun. Egzersiz, kalori yakmanıza ve sigara içme isteğinize karşı savaşmanıza yardımcı olur. Buna ek olarak, fiziksel aktivite stres seviyesini düşürür ve bağımlılıkla mücadelede etkilidir.


Paylaş.

About Author

Comments are closed.