Kilo Almak mı İstiyorsunuz? Buraya Kulak Verin!

0

Günümüzde 10 kişiden 6’sı fazla kilolarıyla mücadele ederken, kilo almak isteyip bir türlü alamayanlar da azımsanamayacak düzeyde. Herkesin bahsettiği fazla kilolar yerine, eksik kilolardan bahsetmek istedim bu hafta.

Her ne kadar günümüzde sıfır beden olmak, güzellik tanımıyla eşdeğer olsa da hiçbir kadın dümdüz bir vücuda sahip olmak istemez. Ancak onca uğraşa rağmen hala kilo almakta zorlanıyorsanız, herhangi bir sağlık probleminiz olabilir, doktorunuza başvurmalısınız.

Kilo almak aslında o kadar da zor değildir, o çok sevdiğiniz çikolatalardan sürekli yerseniz çok rahat kilo alabilirsiniz. Fakat önemli olan sağlıklı ve dengeli bir şekilde ağırlığınızı arttırmanızdır.

Şimdi gelin birlikte nelere dikkat etmeniz gerektiğine bakalım…

1. Zayıf ama sağlıklıysanız; öncelikle genlerinize bir bakın. Anne ve babanızın vücut tipi nasıl? Beslenmeyle halihazırdaki  vücut tipinizi kısıtlı düzeyde değiştirebilirsiniz. Bu nedenle ilk olarak mevcut görünümünüzle barışmaya çalışın. 🙂

2. Pahalı besin takviye ilaçları yerine, besin değeri yüksek gıdaları tercih edin.

3. 4 saatten daha fazla aç kalmayın. Vücudunuz sürekli yakıta ihtiyacı olan bir makine gibidir. Uzun süre bir şey tüketmediğiniz zaman, kas kaybı başlar -ki istemediğimiz bir durumdur-  birçok fizyolojik etkinin yanında yaşam kalitenizi düşürür. Kendinizi bitkin hissedersiniz.

4. Aldığınızı enerjiyi arttırmak adına sadece kalorisi yüksek boş gıdaları tercih etmeyin. Besin değeri yüksek gıdaları tüketin. Meyve kuruları güzel bir seçenek olabilir.

5. Önce besinin kalitesine, sonra miktarına odaklanın.

6. Yemekler esnasında su içmeyin. Su, midenizde bir hacim kaplayarak; alacağınız besin miktarını ve dolayısıyla besinlerden alacağınız enerjiyi azaltır. Yemekten yarım saat önce veya sonra içmelisiniz.

7. Yağlar, kalorisi en yüksek besin grubudur. Fakat yağdan zengin bir beslenme daha çok karın bölgesinde yağlanmaya neden olacağından tercih edilmez. Daha çok protein ve karbonhidrattan zengin beslenme önemlidir.

8. Zayıf bireylerin mide kapasiteleri sınırlı olduğundan, küçük hacimlerde yüksek kaloriler alınması önemlidir.

9. Katı yerine sıvı gıdaları tercih edin. Çünkü sıvılar katılar gibi sizi aşırı tok hissettirmez, daha fazla tüketebilirsiniz. Meyve yerine meyve suyu tüketin mesela. (1 bardak meyve suyunda 2-4 meyve vardır.) Yüksek kalorili smoothieler bu anlamda hem keyifli hem de yararlı olacaktır.

10. Yatmadan önce bir şeyler yiyin.

11. Tükettiğiniz gıdaların besin değerini ve kalorisini arttırmak adına zenginleştirebilirsiniz. Mesela salatanıza zeytinyağı ekleyin ya da kahvaltıda kendinize ballı, cevizli, fındıklı….(seçenekler zevkinize kalmış) mısır gevreği hazırlayın.

12 Buraya tıklayarak, verdiğim smoothie tarifini deneyebilirsiniz! Şimdiden afiyet olsun. 🙂


Paylaş.

About Author

Ege Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik bölümünü dereceyle bitirmiştir. Spor diyetisyenliği,diyabet diyetisyenliği, kardiyoloji diyetisyenliği, bariatik diyetisyenlik gibi pek çok sertifikası bulunan Kırcalı, şu an özel bir kuruluşunun sağlık kulübünde görev yapmaktadır. Sağlıklı beslenme önerileri ve sorularınız için instagramdan 'dyt_nagi' hesabını takip edebilirsiniz.

Comments are closed.