Kilo Verirken Çatlak İzleri Nasıl Önlenir?

0

Kısa bir sürede kilo alıp veren kadınlar ve erkeklerde çatlak izleri olabilir. Bazı insanlar diğerlerinden daha fazla elastik cilde sahip olduklarından cilt tipi başka bir faktördür. Çatlak işaretleri genellikle mide ve uyluk bölgelerini etkiler, ancak göğüslerde, kollarda ve kalçalarda da görülebilir. Çatlak izleri ile ilişkili sağlık riskleri olmamasına rağmen, kilo verdikçe oluşmasını engellemek için yapabileceğiniz bazı şeyler vardır. Vücudunuzdaki Çatlakları Hint Yağı İle Yok Edin

Kademeli olarak kilo verin
Cilt küçülürken özellikle hızlı kilo kaybı durumunda elastikiyetini kaybeder. Aşırı kilo alırken cildinizi zorlamak istemezsiniz. Dermisteki kolajen liflerinin kaybı, cildin üst tabakası boyunca gerilme izlerinin ortaya çıkmasına neden olan şeydir.

Diyetinize protein yönünden zengin besinler, C ve E vitaminleri ve çinko ekleyin
Bu besinler, çatlak izlerini önlemeye yardımcı olan kollajen üretimini uyarır. Amerikan Dermatoloji Akademisi, 40’lı ve 50’li yaşlarda bireylerin çatlak oluşturma ihtimali daha düşük olduğunu bildirmektedir. Bunun nedeni, orta yaşta bir insanın cildinin incelmeye başlaması ve cildin dış ve orta katmanlarındaki kollajen olarak elastikiyetini yitirmesidir. Vücudunuzdaki Çatlakları Yok Etmenin Doğal Yöntemleri

Cildinizi iyi nemlendirin
Cildi yumuşak ve esnek tutmak için bol su içiniz, böylece çatlakların oluşması daha az olasıdır. Kuru cilt daha az esnekliğe sahiptir.

Çatlak izlerini önlemek için özel olarak formüle edilmiş reçetesiz bir topikal nemlendirici krem ​​veya losyon kullanın.

Cilde her gün iki kez uygulayın. Çatlakların oluşması konusunda gerçekten endişeleniyorsanız, reçeteli retinoid kremler hakkında doktorunuzla veya dermatologla görüşün. Bu A vitamini türevleri, cildin dış katmanını incelterek çalışır. Göğüslerdeki Çatlakları Nasıl Yok Edebilirsiniz?

Egzersiz
Günlük egzersiz rutininizin bir parçası olarak hafif germe egzersizleri yapın. Bu dolaşım ve cilt elastikiyetini artırır. Egzersiz ayrıca kasları sıkılaştırır ve tonlandırır. Gerilmeye ek olarak, direnç ve kuvvet antrenmanı egzersizleri vücut yağ kaybettiğinizde yağsız kas kütlesi oluşturur. Kas cildi yerinde tutmaya yardımcı olur.

Uyarılar
Stres, ciltte kollajen üretimini engelleyerek, çatlak izlerinin gelişmesine katkıda bulunabilir. Yaşamınızdaki stresi azaltmak, kilo verdiğinizde gerginlik izlerinden korunmanıza yardımcı olabilir.


Paylaş.

About Author

Comments are closed.