Kirazın Sağlık Üzerindeki 6 Faydası

0

Tatlı kirazları atıştırmak, sıcak yaz ayların en güzel anlarından biridir. Sağlıklı olduklarını biliyorsunuzdur, bir fincanı sadece 87 kaloridir. Peki kirazın onlarca gram besin maddesiyle dolduklarını ve hastalıkları önlediklerini biliyor muydunuz?

İşte kirazın sağlık üzerindeki faydaları

Enflamasyonu azalttılar:
Journal of Nutrition’da yayınlanan bir araştırmada kiraz tüketiminin kronik inflamatuar hastalıklarla ilişkili çeşitli biyolojik belirtileri azalttığı bulundu. Vermont Üniversitesi’nden yapılan bir araştırmaya göre kiraz suyu özellikle artrit ve guttan muzdarip insanlar için eklem iltihaplarını hafifletebilir. Kiraz Turşusu Tarifi

C vitamini ve lif için iyi bir kaynaktır:
Bir fincan kiraz, önerilen günlük C vitamini miktarının yüzde 16’sını ve iki gramın üzerinde lif içerir.

Beyin işlevini artırabilirler:
Eğer düzenli olarak riraz yiyorsanız, uzun vadede beyninizi geliştiriyor olabilirsiniz. Araştırma, kirazın Alzheimer hastalığı ve Huntington hastalığının belirtilerini bile azaltabileceğini gösteriyor.

Kas hasarını önlerler:
Kiraz egzersiz sonrasında kas ağrısını azaltır ve uzun vadede kas hasarını önleyebilir. Ağrısız kaslar iyi bir egzersizin işareti olmakla birlikte, ertesi gün merdivenlerde acı adımlar atmak bu kadar eğlenceli olmaz. Kiraz antosiyaninler, anti-inflamatuar özellikler içeren ve ağrıyan kasları yatıştıran güçlü antioksidanlarla doludur. Kiraz Nasıl Kurutulur?

Kardiyovasküler hastalıklarla mücadele ediyorlar:
Kiraza yakut rengini veren güçlü antosiyaninler de kalp sağlığı üzerinde olumlu bir etkiye sahiptir. University of Michigan Sağlık sistemi araştırmacıları, kirazın “kalp hastalığı ve şeker hastalığına bağlı faktörleri değiştirebileceğini” buldular.

Uyumanıza yardımcı olurlar:
Kiraz, melatoninin doğal bir kaynağı olan uyku kontrolüne yardımcı olan bir hormondur. Genel sağlığımız için uykunun ne kadar önemli olduğunu düşünürsek her akşam yemekten sonra kiraz suyu içebilirsiniz. Kiraz Sirkesi Nedir? Ve Nasıl Kullanılır?


Paylaş.

About Author

Comments are closed.