Kırık Tasarruflu Ampullerdeki Tehlike

0

Elektrik tasarrufu sağlamak için son yıllarda tercih edilen tasarruflu ampullerin, faydasının yanında ciddi tehlikesi de var. Enerji tasarrufu yapayım derken sağlığınızdan olmayın.

Eğer ampulünüz kırılırsa ya da çatlarsa, sakın elinizle kırık parçalara dokunmayın. Çünkü bu ampullerin içinde gaz halinde cıva bulunuyor.

Tasarruflu ampullerde neden civa kullanılıyor?

Tasarruflu ampullerin tüplerinin içinde gaz ve beraberinde az miktarda civa kullanılmaktadır. Bu tip lambalarda iki elektrod arasındaki elektrik akımı tarafından tetiklenen civa moleküllerinin yaydıkları ultraviyole ışınım tüp içindeki fosfor tabakasının görünür ışık yaymasını sağlar. Elektrik faturasını düşürmenin yolları

Elektrik tüketimi bakımından karşılaştırma yaptığımızda tasarruflu lambalar geleneksel ampullere göre %25 daha az elektrik harcar.

Tasarruflu ampuller kırılınca ne yapmalı?

Ampullerin kırılması halinde havaya karışan cıvanın solunması çok tehlikeli olduğundan hayati önem taşıyan bazı noktalara dikkat etmek gerekiyor.

1- Ampul kırıldığı an, kırıklara basmadan odayı terk edin. Pencereleri açarak en az 15-20 dakika odanın havalanmasını sağlayın ve odaya girmeyin. Evinizde tuz lambası bulundurun hayatınız değişsin

2- Kesinlikle kırıkları ve yerlere saçılan cıva partiküllerini temizlemek için elektrik süpürgesi kullanmayın. Cıva partikülleri elektrik süpürgesi sayesinde ortama yayılarak evde zehirli bir durum yaratır.

3- Plastik eldiven takın ve yerdeki cam kırıklarını bir faraşın içine süpürün. Cıva partiküllerini ise kağıt havlu veya tuvalet kağıdı ile silin. Kesinlikle tekrar kullanacağınız bez vb. malzemeler temizlik için uygun değildir.

4- Faraşta topladığınız parçaları bir plastik torbanın içine atın ve ağzını iyice kapatın.

5- Plastik torbayı evdeki normal çöp kovasına atmayın, pil atık kutusuna veya belediyelerce atıkların güvenle imha edildiği yere götürün.

7- Kırık ampulden çıkan tozu solumamaya çalışın. Evinizdeki en kötü 10 toksin

8- Eğer ampul kırılırken, giysi ya da yatakla temas ettiyse ve cıva bulaştıysa, sakın yıkamayın,  makineye de cıva bulaşır. Bu giysi ve yatak malzemelerini atın.

Eğer kırık ampule dokunursanız ya da elektrik süpürgesiyle temizlerseniz,  bir süre sonra zehirlenme belirtileri göstermeye başlayabilirsiniz. Nefes almada zorlanmayla kendini gösteren zehirlenme durumunda vakit geçirmeden hastaneye gitmek gerekir.


Share.

About Author

Comments are closed.