Kırmızı Mı, Yeşil Elma Mı Daha Sağlıklı?

0

Elmanın çok yararlı bir meyve olduğunu biliyoruz. Peki kırmızı elma ile yeşil elma arasında fark var mı? Birbirlerinden farkı sadece renkleri mi yoksa taşıdıkları besin değerleri de farklı mı?

Elmanın rengi ne olursa olsun sağlıklı besinler içerir. Bununla birlikte, kırmızı elmalar kalp-sağlıklı ve kolesterol düşürücü yararlar sağlayabilen daha fazla antosiyanine sahiptir. Örneğin, kırmızı elmalar, yeşil elmalara göre neredeyse beş kat daha fazla antosiyanin içerir. Elma yediğinizde vücudunuzda neler oluyor?

Kırmızı elmalar biraz daha fazla lif, kalsiyum, magnezyum, fosfor, potasyum ve K vitamini içerir. Ancak, yeşil elmalarda A vitamini miktarı kırmızı elmaya göre biraz daha fazladır.
Bununla birlikte, her ikisi de antioksidanlar ve diğer besin maddelerinin eklenmesi için iyi seçimdir. Elma çekirdekleri zararlı mı?

Böcek ilacı konusunda endişelenmeniz gerekir mi?
Pestisitler elma üretiminde yaygın olarak kullanılmaktadır, bu yüzden organik ürünlere ulaşmak isteyebilirsiniz. Yıkama, kaynatma, soyma, kaplama ve meyve suyu, elmanın üzerindeki bazı pestisit kalıntılarını da azaltabilir. Bebekler ve çocuklar yetişkinlerden daha küçük olduğundan, pestisitlerin sağlıkları üzerinde daha büyük bir etkiye sahip olabileceğini unutmayın. Elma kabuklarından lezzetli atıştırmalıklar yapın

Kabuklu mu yenmeli?
Evet! Elmanın soyulması, cildin etten önemli ölçüde daha fazla içerdiğinden, önemli fenolik maddeleri giderebilir. Ayrıca, tüm meyvenin ağırlığının yaklaşık% 10’unu oluşturur. En lezzetli elma marmelatı tarifi

Elma suyu içilmeli mi?
Tüm elmaları yiyerek, bağışıklık fonksiyonunu desteklemeye yardımcı olan sağlığa yararlı lif (elma başına 5 gram kadar!) Ve bitki bazlı antioksidanlar sağlar.
Diğer taraftan elma suyu veya elma konstresinın kalorisi çok daha yüksektir. Ayrıca elmanın etini yemediğiniz için antioksidan miktarı azdır. Elma yiyerek kilo vermenize yardımcı olun

Kurutulmuş elma yararlı mıdır?
Evet! Elmalarda bulunan lif – kurutulmuş, şekersiz tipler de dahil olmak üzere – kolesterol seviyelerini düşürmekle bağlantılıdır, bu da kalp hastalığınızın riskini azaltmanıza yardımcı olabilir. İçindekiler listesindeki “şekersiz” diyen ürünleri bulun ve en besleyici kuru meyve türünü aldığınızdan emin olmak için mümkün olduğunca az koruyucu bulunduğundan emin olun. Elmanın lezzetli olduğu nasıl anlaşılır?


Paylaş.

About Author

Comments are closed.