Kırmızı ve Sarı Soğan Arasında Fark Var mı?

0

Soğan eklenmeden yapılan pek az yemek vardır. Çiğ veya pişmiş pek çok yemeğe lezzet katar. Bazı yemekler kırmızı soğanları, bazıları ise sarı soğanı gerektirir. Peki, kırmızı ve sarı soğanların renkleri dışında farkları var mıdır?

Kırmızı ve sarı soğanların, aynı besin içeriklerine sahip oldukları düşünülse de, aslında her birinin bazı artıları ve eksileri vardır. İşte kırmızı ve sarı soğanların farkları ve faydaları…

Kırmızı soğan

Daha fazla antioksidan sunar
Kırmızı soğanda, sarı soğana oranla daha fazla antioksidan vardır. Antioksidanlar, vücuttaki sağlıklı hücrelere zarar veren serbest radikalleri nötralize eder. Bu, sarı soğanlardaki antioksidanların miktarının az olduğu anlamına gelmez. Ancak, kırmızı soğan daha fazla antioksidan sunar.

Kansere karşı daha iyi koruma sağlar
Kırmızı soğanlarda bulunan quercetin ve diğer antioksidan özelliklere sahip bileşikler sayesinde, kanser riskini sarı soğandan çok daha iyi bir şekilde azaltabilirler. Çok sayıda bilimsel araştırmaya göre, kırmızı soğanlar ağız, mide, kolorektal ve yumurtalık kanser türlerinde etkilidirler.

Aneminin önlenmesine yardımcı olurlar
Kırmızı soğandaki minerallerden biri demirdir ve kırmızı kan hücrelerinin sayısını optimal tutmak için çok önemlidir. Aksi halde, kan vücudu oksijenle besleyemeyebilir. Sarı soğanlarda da demir var, ancak biraz daha az miktarda.

Sarı soğan

Daha hafif bir tat
Kırmızı soğanlardan daha hafif olan lezzeti nedeniyle, sarı soğanları beslenmeye dahil etmek daha kolaydır.

Antioksidanlardan daha fazla faydalanılabilir
Pişirme işlemi antioksidanları yok edebileceğinden, sarı soğanları çiğ olarak tüketmek daha kolaydır ve içerdiği antioksidanların tamamından yararlanabilirsiniz.

Bağışıklık sistemini güçlendirmeye yardımcı olurlar
Sarı soğanda bulunan ana besinlerden biri C vitaminidir. Herkesin bildiği gibi, bağışıklık sistemini mükemmel bir şekilde korumak için çok önemlidir. Özellikle de çeşitli solunum yolu enfeksiyonlarının fazla yaşandığı dönemlerde, beslenmeye daha fazla sarı soğan eklenebilir. Çünkü tadı kırmızı soğana oranla daha hafiftir.

Doğum kusurlarını önler
Sarı soğanda bulunan bir diğer önemli besin folattır. B tipi bir vitamin olan folat, hamile kadınlarda, bebeğin sağlıklı dünyaya gelmesi açısından çok önemlidir. Hamile kadınlar kokuya daha fazla duyarlıdır ve sarı soğanın hafif kokusu bu açıdan da kırmızı soğana oranla daha tüketilebilirdir.


Paylaş.

About Author

Comments are closed.