Kış Aylarında Depresyona Giriyorsanız Bu Gıdaları Tüketin

0

Kış aylarında insanlar kendilerini daha yorgun, stresli ve karamsar hissederler. Mevsimsel duygulanım bozukluğu, sonbahar ile başlar ve tüm kış ayları boyunca devam eden bir depresyon türüdür. Amerika’da yılda yaklaşık 3 milyon kişiyi etkilemektedir. Yapılan araştırmalar sonucunda 7 yiyeceğin bu depresyonun etkilerini azaltmak için iyi geldiği anlaşılmıştır. Siz de kış aylarında depresyona giriyorsanız, bu yazımızı okuyun.

Yulaf ezmesi

Yulaf ezmesi şaşırtıcı gelebilir ancak karbonhidrat tüketimi kendinizi iyi hissetmeniz için beyninizde serotonin adlı kimyasalı salgılamasına yol açar. Basit karbonhidratlar (beyaz ekmek ve beyaz pirinç dahil) şeker büyük olasılıkla sizin kendinizi daha kötü hissetmenizi sağlar. Bunun yerine sabahları yulaf ezmesi yiyerek enerji seviyenizi arttırıp, kendinizi iyi hissetmenizi sağlar. Yiyebileceğiniz diğer iyi karbonhidratlar ise kahverengi pirinç, patates, kök sebzeler, patlamış mısır ve meyvelerdir. Depresyon İlaçlarının Alternatifi Sarı Kantaron Otu Mu?

Leblebi

Nohut, magnezyum ve B6 vitamini bakımından zengindir. Her ikisi de sinir sistemini sağlıklı tutarak, stresi azaltır ve anksiyetiyi önler. Ayrıca bu küçük baklagil beyinin serotonin ve dopamin üretmesine yardımcı olmak için gerekli proteini sağlar. Kendinizi iyi hissetmediğiniz zaman bir avuç leblebi yiyebilirsiniz. Veya nohutlu yiyecekler tüketebilirsiniz.

Çikolata

Çikolatanın keyif veren bir yiyecek olduğu sır değildir. Özellikle bitter çikolata kendinizi iyi hissetmeniz için endorfin salımını arttırır. Tabi çikolatayı şekerliz olarak tercih etmeniz gerekir. Depresyonla Başa Çıkmanın Yolları

Brezilya fındığı

Eğer kendinizi gerçekten kötü hissediyorsanız, o zaman bir avuç Brezilye fındığı yiyin. Brezilya fındığında selenyum mineralı çok yüksektir. (Selenyum eksikliği Anksiyete, depresyon ve sinirlilik yapar) Çerez olarak günün herhangi bir saatinde yaklaşık altı fındığı yiyen. Ya da salata, tatlılar veya yoğurda ekleyebilirsiniz. Depresyonun 4 Belirtisini Gözardı Etmeyin

Zerdeçal

Zerdeçal, güçlü bir doğal anti-inflamatuardır. Kanser savaşçısı Kurkumin aynı zamanda iyi bir antidepresandır. Yemeklerde kullanabileceğiniz gibi zerdeçallı süt yaparak da tüketebilirsiniz.

Yeşil çay

Kafein enerji seviyesini yükselterek, uyanıklılığı, verimliliği arttırır hatta beynin zevk merkezlerini aktive eden inanılmaz bir besindir. Sabahları uyanmak ve enerjik olmak için kahve içilir. Oysa kahve yüksek kafein sebebiyle anksiyete duygularını artırabilir. Kahve yerine sabahları yeşil çay içerek, dörtte bir oranında kafein alırsınız ve sinirlilik olmadan yumuşak bir ruh hali için enerjinizi arttırabilirsiniz. Depresyona İyi Gelen Bitkiler

Patlamış mısır

Patlamış mısır neden bağımlılık yapar hiç düşündünüz mü? Tabii ki tuz faktörü var. Amino asit triptofan, serotonin içeren küçük tam tahıl, nörotransmitter ile mutluluğu size sağlar. Ayrıca patlamış mısır karmaşık bir karbonhidrattır.


Paylaş.

About Author

Comments are closed.