Kış Depresyonu Nedir? Nasıl Alt Edilir?

0

Havalar soğuyor, gündem kötü… Kış depresyonu için gerekli bütün koşullar hazır.  Depresyona yenik düşmemek için önce düşmanı iyi tanımak lazım.

KIŞ DEPRESYONU NEDİR?

Kış depresyonu özellikle kadınları tehdit eden, yorgunluk, uyuklama hali, konsantrayon eksikliği, keyifsizlik, isteksizlik, aşırı karbonhidrat tüketimi gibi belirtilerle ortaya çıkar ve yaşam kalitesini düşüren bir rahatsızlıktır. Bu rahatsızlık performansınızın düşmesine neden olur ve hayattan keyif almanızı engeller. Kış depresyonuna meydan okumak mümkün.

KIŞ DEPRESYONUNDAN KORUNMA YOLLARI

Kış depresyonuyla baş etmek aslında çok kolay. Ünlü ozan Horatius’un da dediği gibi “carpe diem”  yani anı yaşamak, bu savaşta en önemli silahımız olacak. Sinemaya gitmek, puzzle yapmak, oyun oynamak ya da bir kursa gitmek… Keyif aldığınız anları arttırın ve bu anları sevdiklerinizle paylaşın.

Kendinize zaman ayırın. Yemek yapın. Hem zamanınız keyifli geçer hem de yediklerinize de özen göstermiş olursunuz. Yeni yeni tatlar deneyin.  Yoga yapın. Soğuktan gerilmiş bütün kaslarınız gevşeyecek ve daha mutlu hissedeceksiniz. Aşırıya kaçmamak kaydıyla çikolata yiyin.  Çikolatanın salgılattığı endorfinin dışında kaçamak yapma duygusu da sizi mutlu edecek. Mümkün olduğunca güneş ışığından faydalanmaya çalışın. Sabah kahvenizi üzerinize bir battaniye alarak balkonda için mesela. D vitaminine ihtiyacı olan bedenimiz bundan uzak kalınca mutsuz oluyor.

Haftada en az iki üç gün spor yapın. Öyle ağır ve yorucu sporlardan bahsetmiyorum. Biraz yürüyüş ya da plates bile enerjinizi yüksetmeye yardımcı olacak. Gece uykunuzu tam alabilmek adına 20.00dan sonra hiç bir şey yemeyin ve uyumadan yarım saat kadar önce ya bir bardak sıcak süt ya da bitki çayı tüketin. Bu hem sizi rahatlatacak hem de bedeninizi güçlendirecek. Kış depresyonunu engelleyen bir diğer unsur da nefes egzersizleri. Nefes egzersizleri sizi ruhen rahatlatırken doğru nefes teknikleri  ile gece uyurken de tam olarak dinlenecek ve sabah daha enerjik kalkacaksınız.

Beslenmenize de balık, et ve patatesi ekleyin ve kış depresyonu sizden uzak olsun. Bol bol sıvı tüketmeyi de ihmal etmeyin. Son olarak eğer üç yıldır her sene kış depresyonundan müzdaripseniz de bir uzmandan yardım almayı sakın ihmal etmeyin. Yüzünüzden gülümseme eksik olmasın.


Paylaş.

About Author

Comments are closed.