Kişnişin Sağlığa Faydaları

0

Kişnişin içinde bulunan bazı asitler kandaki kolesterol seviyesini düşürmekte oldukça etkilidir. Bu asitler “kötü kolesterol” olarak bilinen LDL’nin de damarların iç çeperlerinde depolanma miktarını da düşürüyor. Ayrıca kişniş iyi kolesterol olan HDL seviyesinin ise yükselmesine yardımcı olmaktadır.

Tansiyon

Yüksek tansiyon hastalarıyla yapılan çok sayıda araştırma kişniş tüketmenin tansiyonu düşürdüğünü göstermiştir.

Ağız Ülseri

Kişnişin içindeki uçucu yağlarda bulunan citronelol isimli bir madde güçlü bir antiseptiktir. Kişniş,  içeriğinde bulunan diğer antimikrobiyal bileşenler de göz önünde bulundurulduğunda, ağız yaralarını ve ağız ülserini tedavi edici etkiye sahiptir. Nefesi de tazeleyen kişniş birçok doğal diş macununun içeriğinde bulunmaktadır. Aslında diş macunu bulunmadan önce insanların ağız kokusuyla baş etmek için kişniş tohumlarını çiğnedikleri biliniyor.

Anemi

Kişniş demir açısından da oldukça zengin bir bitki. Bu özelliğiyle kişniş demir eksikliği olarak bilinen anemi hastalığının tedavisine yardımcı olmak amacıyla tüketilebiliyor. Kişniş ve narenciye marine tavuk tarifi

Kemik Sağlığı

Zengin bir kalsiyum kaynağı olan kişniş, kemik sağlığını korumak için oldukça önemli bir bitki. Beslenme programınıza az miktarda bile kişniş eklemeniz kemiklerinizi güçlü ve sağlıklı tutmanıza yardımcı olacaktır.

Sindirim

İçindeki uçucu yağlardan kaynaklanan zengin aroması sayesinde kişniş midede sindirim için uygun enzimlerin ve sindirim sularının salgılanmasına yardımcı olur. Bu enzim ve sular sindirim ve bağırsak hareketlerini tetikleyici etkiye sahiptir. Yapılan çalışmalar düzenli kişniş tüketiminin hazımsızlığı azalttığını ortaya koymuştur. Kişniş anoreksi gibi beslenme bozukluklarının tedavisinde de yardımcı olarak kullanılır.

Menstrüel Döngü

Doğal bir uyarıcı olan kişniş endokrin bezlerinden salgılanan hormonları düzenleyici etkiye sahiptir. Bu sayede kişniş kadınların menstrüel döngülerinin düzenlemesine ve menstrüasyon sırasındaki ağrı ve krampların azalmasına yardımcı olmaktadır.

Kişniş Tüketiminde Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar

Kişnişin bilinen çok az zararı olmasına rağmen diğer tüm besinler gibi kişnişin de bazı bünyeler için alerjen olma riski bulunabilir. Alerji bu kişilerde deride rahatsızlık şeklinde görülebilir. Kişnişin çok nadir görülen yan etkilerinden biri güneş ışığına karşı hassasiyet geliştirme şikâyeti olmuştur. Hamile kadınların da daha fazla araştırma sonucu ortaya çıkıncaya kadar kişniş tüketmemeleri önerilmektedir. Emziren birçok kadın kişnişin süt miktarını arttırdığını ifade etse de hamile kadınların diyetlerine kişniş eklemeden önce doktorlarıyla konuşmaları daha güvenli olacaktır.


Paylaş.

About Author

Comments are closed.