Kivinin Faydaları Nelerdir?

0

İnsan sağlığı üzerinde oldukça büyük bir role sahip olan meyvelerimizden bir tanesi de hiç kuşkusuz kivi meyvemizdir. Kivinin Ana vatanı Çin’in güneyinde bulunan Yangste olarak adlandırılan bir vadi olarak bilinmektedir. Kesinlikle kivi, dünyaya bu önemli bölgeden yayılma göstermiştir. Özellikle kivinin sağlık bakımından önemli kıldıran içinde barındırdığı vitamin ve oldukça önemli olan mineralleridir.

Bilhassa A, C ve E vitaminleri açısından bir hayli güçlü olan bir meyvemizdir. Kivi, vitamin açısından oldukça güçlü olarak gösterilen turunçgillerden bin kat daha vitamin miktarına sahip olduğu açıklanmıştır. Ayrıca da kalsiyum, potasyum, demir ve magnezyum mineralleri açısından bir hayli güçlü de olmaktadır.

Bununla birlikte kivi, besleyici yönünden de oldukça zengin bir grupta yer almaktadır.

Anne ve babaların gelişim çağındaki çocuklarına yedirmesi gereken en zengin meyvemizdir. Özellikle solunum yolları açısından önemli olan kivi, gece körlüğü, burun akıntısı, nefes darlığı ve hapşırma, kronik öksürük gibi küçük çocukları ciddi anlamda olumsuz duruma düşüren hastalıklara karşı onları korumaya yardımcı olmaktadır. Kesinlikle günlük olarak yeteri kadar tüketildiği takdirde çocukların bu gibi hastalıklara yakalanma risklerinin baya azalttığını söyleyebiliriz. Bu kadar güçlü bir etkiye sahip olmasının asıl nedeni kivinin içinde barındırdığı Flavonoitlere maddesidir. Bilhassa içerdiği bu madde sayesinde insan vücudunda meydana gelen yaraların çabuk iyileşmesine ve onarım göstermesine yardımcı olmaktadır. Vücudumuzda biriken fazla toksinleri, idrar ve dışkı yolu ile dışarıya sağlıklı bir şekilde atmamıza yardımcı olmaktadır. Bununla birlikte içerdiği pektin sayesinden de kolesterol üzerinde oldukça güçlü bir etkiye sahiptir. Mesela iyi olan kolesterolü arttırmaya, kötü olan kolesterolü düşürmeye yardımcı olmaktadır. Ayrıca da yapısında bulunan güçlü maddeler sayesinde bağışıklık sistemimizin güçlü kalmasına ve bulaşıcı hastalıklara yakalanma riskimizi azaltmaya çalışmaktadır.
Kivi, kansere yakalanmamıza karşı bizleri koruyarak, vücudumuzda bulunan kılcal damarların güçlenmesine ve kanımızı inceltmesine yardımcı olmaktadır. Astım ve bronşit gibi hastalıklara son derece iyi gelmektedir. Kanımızda bulunan fazla yağ miktarını azaltarak, kan basıncımızın düzene girmesine yardımcı olmaktadır.


Paylaş.

About Author

Comments are closed.