Kolajen Tozu Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey

0

Kolajen, cilt bakımına önem veren bireyler için katkısı büyük olan protein olarak anılmaktadır. İnsan vücudunda çok sayıda bulunan bir protein olan Kolajen, deri, bağ dokusu, tendon, eklem, tırnak, diş, saç ve kemikleri olmak üzere birçok organın yapısını oluşturmaktadır. Ana yapısal proteindir. Kolajen bakımından doğal olarak yüksek olan bazı yiyecekler arasında kemik suyu, yumurta sarısı, tavuk ve somon cildi bulunur.

Kolajen tozunun önerilmesindeki asıl amaç, vücudumuzun doğal kolajen üretimine dayanmak yerine, cildimizi esnek tutmak için hayvan kaynaklı, toz haline getirilmiş kolajeni almamızdır. Yaşlandıkça vücudumuzda kolajenin azaldığı doğrudur. Daha iyi bir cilt için kolajen nasıl arttırılır?

Kolajen tozu nasıl yapılıyor?
Besin takviyelerinde bulunan kolajen tozu, sığır derisi, kemikleri, balık pulları ve yumurta kabukları gibi hayvan dokularından yapılır. İşlendiğinde, proteinler jelatine dönüştürülür ve daha sonra bu plastik vitamin tüplerinde, tek kullanımlık kapsüller hazırlanır.

Kolajen tozu nasıl yardımcı olabilir?
Kolajen tozu markalarına göre, bu takviyeler saç, cilt, tırnak, kas, kemik ve eklem desteği sunabilir. Bazıları, kolajen tozunun uykuyu iyileştirebileceğini, bağırsak sağlığını artırabileceğini ve kilonuzu kontrol edebileceğini iddia ediyor. Kolajen tozu takviyeleri ile birlikte C vitamini açısından zengin gıdalar yemenin kolajen üretimini artıracağı düşünülmektedir.

Çoğu marka protein tozu yerine kolajen tozunu kullanmayı ve sıcak veya soğuk sıvılara çözmeyi öneriyor. Kolajen takviyesi aldığınızda, doğrudan tvücudunuza kolajen eklemiyorsunuzdur. Kolajen takviyelerini vücudunuzda kolajenin eksik olduğu alanlara yönlendirmenin yolu yoktur. Basitçe yapı taşlarını (amino asit peptidleri) kan dolaşımınız tarafından emildiklerini umarak tüketiyorsunuz. Kolajene neden ihtiyacınız var?

Kolajen tozunun iddia edildiği gibi yararları konusunda kesin bir araştırma yok. Ancak üreticiler kolajen takviyesinin eklem sağlığını iyileştirmeye ve cilt nemlendirmesini ve elastikiyetini artırmaya yardımcı olabileceği konusunda umut verici araştırmaların devam ettiğini belirtiyor.

Kolajen tozu kimler için uygun?
Kolajen iddialarının gücü o kadar cazip geldi ki, ABD’li tüketiciler geçen yıl 2017’den % 30 daha fazla miktarda kolajen ürünleri satın aldılar ve 122 milyon dolar harcadılar. Dikkat edin, bu satın almalar kolajen tozunun faydalarının somut kanıtları olmadan yapıldı.

Bu takviyeyi diyetinize düzenli olarak eklemeyi düşünüyorsanız, belki daha fazla protein almanın bir yolu olarak, sizi durdurmamıza izin vermeyin! Sadece kolajen tozunun piyasadaki normal protein tozlarına göre oldukça pahalı olduğunu unutmayın.

Not: Kolajen tozu vegan değildir. (Kollajen tozunuz içeriğinin bitki bazlı olduğunu iddia ediyorsa, aslında kollajen değildir . Sadece bir amino asit, vitamin, mineral kokteylidir.) Jelatinin faydalarını biliyor musunuz?


Paylaş.

About Author

Comments are closed.