Kolesterolünüzü Düşürebilecek 10 Gıda

0

Kolesterol, kan dolaşımınız boyunca dolaşan bir mum maddesidir, fakat hepsi kötü değildir. HDL kolesterol (“iyi” kolesterol), LDL kolesterol “kötü” türüdür. Yüksek LDL seviyesi, kalp atakları ve inme riskine girmenizi sağlar çünkü ateroskleroz denilen bir durum olan plakla arterleri tıkayabilir . Bir kan testi, yüksek kolesterolünüz olup olmadığını belirleyebilir.

Peki kolestrolünüzün düşmesini sağlayacak yiyecekler nelerdir?

Antep fıstığı
Araştırmalar, LDL kolesterolü düşürürken, HDL kolesterolü yükseltmektedir. Antep fıstığı lif bakımından zengin antioksidan dolgulu olduğu için vücudunuzun hücrelerini oksidatif strese karşı korur, bu da damarlarınızda plak birikimine neden olan hasarı sağlar.

Nohut
Lif, özellikle bakliyatta çözünür türdedir ve kalp sağlığı açısından çok önemlidir. Nohut, en iyi kolesterol düşürücü desteklerden birini veriyor. Sadece 1/3 fincan nohut yaklaşık 12 gram liftir – günlük değerinizin yarısıdır.

Hububat
Karabuğday, arpa ve bulgur gibi lif bakımından zengin taneler, yulaf olarak benzer kolesterol düşürücü yararlar sağlar . Ama bu tahıllarıyla ilgili en sevdiğimiz şey onların çok yönlülüğüdür.

Kiraz
Kiraz rengini güçlü antioksidan özelliklerine sahip bir tür phytonutrient olan antosiyaninden alır. Sabah smoothie’lerine dondurulmuş vişneleri eklemeyi veya salatalar ile kurutulmuş, şekersiz kirazları koymayı deneyin .

Olgunlaşmamış soya fasülyesi
Araştırmalar soya fasülyesi, tofu ve soya sütü alt kolesterol ile birleştirirken , bu sağlıklı atıştırmalık, genellikle yüksek doymuş yağda bulunan diğer proteinleri değiştirerek kötü kolesterolünüzü azaltmaya yardımcı olan bir başka lezzetli yoldur.

Kabak
Düşük kalorili fakat lif bakımından zengindir, kabak, tatlı patatesler antioksidan bakımından da zengin sebzelerdir.

Muz
Muz sindirim sisteminizden çıkararak kolesterolü düşürür, kan akışına geçmesini ve atardamarlarınızın tıkanmasını önler. Kalp sağlığınız için sabahları yulaf üzerine chia tohumu ve muz koyarak yiyebilirsiniz.

Susam yağı
Susam yağı, zeytinyağı ve avokado gibi tekli doymamış yağların daha az bilinen bir kaynağıdır . Yağda pişirmek için herhangi bir soteleme ya da garnitürün tadını çıkarın. Unutmayın, tekli doymamış yağlar hala yağdır (yani fazla kalori), bu nedenle porsiyon başına tek bir çorba kaşığı kullandığınızdan emin olun.


Share.

About Author

Comments are closed.