Köpek Sahip Olmak Kalbinizi Koruyor

0

Her yıl, 610.000’den fazla insan , kadınlarda ve erkeklerde ölümlerin önde gelen nedenlerinden biri olan (kalp hastalığı olarak da bilinen) kardiyovasküler hastalıktan ölmektedir . Bunlardan biri olmak istemiyorsanız, çözüm basit olabilir: Bir köpeği sahiplenin.

Journal of Scientific Reports dergisinde yayınlanan yeni bir çalışma, köpek sahiplerinin kardiyovasküler hastalık ve ilişkili ölüm riskinin daha az olduğunu bulmuştur. Araştırmanın arkasındaki İsveçli araştırmacılar 12 yıl boyunca kalp hastalığı öyküsü olan 3,4 milyon 40-80 yaşındaki İsveçliyi değerlendirdiler ve köpek sahiplerinin tüm nedenlere bağlı ölümlerde daha az risk altında olduklarını gördüler.

Çalışmanın bulguları üç şey önerebilir: Köpekleri olan insanlar daha fazla egzersiz yapar, daha güçlü bağışıklık sistemine sahiptir ve daha sosyal olma eğilimindedir – daha uzun ve daha mutlu bir yaşama yol açar. Uzmanlara göre, kürklü arkadaşınızı öpmeniz ve kirli pençeleri tarafından yayılan mikroplar vücudunuzun bağışıklık sistemini de geliştirebilir.

Bulgular ayrıca, yalnız yaşayanlar için özellikle heyecan verici haberler veriyor. Köpek sahibi, bir dul veya tek bir kişinin kardiyovasküler ölüm riskini% 36 oranında azaltabilir ve genel olarak ölüm riskini % 33 oranında azaltabilir. Kalp krizi geçirme şansı da köpekli bekarlar için % 11 daha düşüktür.

Bulgular ayrıca, ailelerin veya çok kişilik hanelerin de bir köpeğin varlığından fayda sağladığını, ancak bekarlar kadar iyi olmadığını göstermiştir. Çok kişili hanelerin yöneticileri kardiyovasküler hastalık riskini% 15 oranında düşürür ve her türlü tıbbi durumun neden olduğu ölüm bir köpek bakımı için% 11 oranında azalır. Köpekler sadece erkeğin en iyi arkadaşları değil, aynı zamanda erkeğin en iyi ilacı gibi görünüyor.


Paylaş.

About Author

Comments are closed.