Köri ve Körinin Faydaları

0

Güney Asya ve Karayipler mutfağının önemli bir parçası olan köri bir baharat karışımıdır.

Değişik tat ve renkteki köriler baharat karışımındaki baharatların ayarı değiştirilerek elde edilir. Örneğin Tayland mutfağının parçası olan yeşil köri rengini kişniş oranının fazla olmasından alırken, kırmızı köri rengini kırmızı biber oranının fazla olmasından alır.

Rengi ve orijini ne olursa olsun, genelde tüm körilerin içinde zerdeçal, zencefil, kimyon tohumu, çemen, tarçın, kişniş, kakule, kırmızı biber, kara biber, hardal tohumu ve muskat bulunur.

Çeşitli araştırmalara göre düzenli olarak köri ile beslenmenin kolesterol ve şeker kontrolü, Alzheimer ve kanser riskini azaltma, arthritis (kireçlenme) etkilerini azaltma, hazımsızlık ve bağırsak enfeksiyonlarını azaltma gibi faydaları bulunmaktadır.

Körinin içindeki tüm baharatlar önemli olmak ile beraber, araştırmalar tüm köri tarifleri içinde çoğunluğu oluşturan zerdeçalın bu faydaları sağladığı üzerinde yoğunlaşıyor.

Örneğin zerdeçalı yemek tariflerinde yoğun olarak kullanan Hindistan’ın, Alzheimer oranı Amerika’ya göre dörtte bir.  Maryland, Texas, ve UCLA Üniversiteleri’nde yapılan araştırmalarda zerdeçalın içinde bulunan curcumin maddesinin kanseri önlediği de ortaya çıkarıldı.

Mutfağınızdan köriyi ve zerdeçalı eksik etmeyin.


Paylaş.

About Author

Comments are closed.