Kulak Bakımı ve Temizliğini Nasıl Yapmalısınız?

0

Duyu organlarımızdan biri olan kulaklarımızı gün içinde ne kadar çok kullanıyoruz ama onların bakımı hakkında az şey biliyoruz. Eskiden kalma, kulaktan dolma bazı bilgiler kulaklarımıza iyi bakamamıza, iyi temizleyememize daha da kötüsü zarar vermemize neden olabilir. Aman dikkat!

Dahiliye uzmanı Dr. Dan Weiswasser’in, kulak bakımı ve kulak temizliğine dair verdiği bilgilere kulak kabartalım.

Kulak Çubuğu Kullanmayın!

Aslında kulak kiri kulağı enfeksiyonlara ve travmalara karşı korur ve tamamen temizlenmesine gerek yoktur. Kulak çubuğu kullanarak yapılan kulak temizliği ile, istemeden kulak kirini kulağın içine doğru ittirirsiniz ve kulak zarına giden kanalları tıkayabilirsiniz.

Dr. Weiswasser kulak kirini ne kadar çok ve takıntılı şekilde temizlemeye çalışırsanız, o kadar kulak kiri üretileceğine dikkat çekmiş, çünkü bu kulağın kendini koruma yöntemi.

Yıkandığınızda, zaten gitmesi gereken kulak kirinden kurtulmuş olursunuz, pamukla da kurularsanız, kulak temizliğinizi yapmış olursunuz.

Doğal Mineral Yağından Faydalanın.

Dr. Weiswasser, çıkmayan kulak kirleri için mineral yağ kullanmayı tavsiye ediyor yalnız bunun için kulak zarınızın daha önce hasar görmemiş olması gerekmekte! Eğer kulağınızdaki fazla kirden şikayetçiyseniz, mineral yağ damlattığınız pamuğu kulağınızda 10 – 20 dakika beklettikten sonra aynı pamukla güzelce silerek temizleyiniz.

Tıkanma ya da Çınlamalarda Doktorunuza Başvurun.

Bu gibi durumlarda direkt doktorunuza başvurun, evde kendi kendinize vakum yapmaya, kulak çubuğuyla kulağınızın derinlerine dalmaya sakın çalışmayın.

Tahriş Olan Kulaklar Daha Çok Kulak Kiri Üretir.

Kulağınızın fazla kir ürettiğinden şikayetçiyseniz bunun nedeni kulağınızı tahriş eden bir şeyler olabilir. Örneğin çok fazla kulaklık takmak… ya da egzama da bu duruma neden olabilir. Bu gibi durumlarda bir önceki maddeye dönün ve doktorunuza başvurun.

 


Paylaş.

About Author

Comments are closed.