Kulak Çınlaması İçin Esansiyel Yağların Kullanımı

0

Kısa süreli kulak çınlamaları, can sıkıcı olsa da herhangi bir hastalığın belirtisi değildir. Ancak sürekli ve uzun süren kulak çınlaması yaşıyorsanız, ciddi bir sağlık probleminin işareti olabilir ve bir doktora danışmakta fayda vardır. Kulak çınlamalarını hafifletmek için esansiyel yağlardan yardım alabilirsiniz.

Kulak çınlamalarını hafifletebilecek esansiyel yağlar

1. Herdemyeşil esansiyel yağı
Kulak çınlaması, sıklıkla kulaktaki iltihaplardan, boyun ve kulaklardaki sinirlerden kaynaklanır. Herdemyeşil yağı, inflamasyonu azaltmaya yardımcı olur, çınlamayı azaltabilir. Yağ, antiinflamatuar özelliklere sahiptir. Bu nedenle, kulak kiri oluşumunu önleyebilir ve kulak çınlamasına neden olabilecek herhangi bir sinir hasarını hafifletebilir.

2. Lavanta esansiyel yağı
Lavanta yağı, stres ve anksiyeteyi azaltmaya yardımcı olur. Anksiyete ve stres, kulak çınlamasının nedenleri arasındadır. Bu nedenle, stresi azaltma çınlamayı da hafifletebilir. Kulağınızı birkaç damla lavanta yağı ile ovarak, kulaklarınızdaki çınlamayı iyileştirebilirsiniz.

3. Ardıç esansiyel yağı
Ardıç yağı, bir detoksifierdir ve toksinleri vücuttan serbest bırakabilir ve ürik asit kristallerinin atılımını artırabilir. Ardıç esansiyel yağının, detoksifiye edici etkisi, çınlama tedavisinde etkilidir.

4. Selvi esansiyel yağı
Selvi esansiyel yağı, kan dolaşımını artırabilir. Kulak çevresinde selvi esansiyel yağını kullanmak kan dolaşımını artıracaktır ve çınlamayı azaltacaktır.

5. Paçuli esansiyel yağı
Paçuli yağı, kulaktaki kan dolaşımını artırır ve kulak drenajına yardımcı olur. Kulak içindeki herhangi bir bakteri ve mantarın büyümesini önler. Kulak çınlamasının semptomlarını hafifletmek için, yağ ile kulak memesine veya kulağın arkasına masaj yapın.

6. Buhur esansiyel yağı
Buhur yağı, güçlü anti-enflamatuar ve yatıştırıcı özelliklere sahiptir. Buhur yağı, stres ve inflamatuar nedenlerle oluşan çınlamayı rahatlatabilir.

Kulak çınlaması için esansiyel yağlar nasıl kullanılır?
Esansiyel bir yağ kullanmanın amacı, kulaklardaki çınlama sesinin yoğunluğunu azaltmaktır.

Kulak içine, kulağın arkasına veya kulak memesine 2-3 damla esansiyel yağ ile masaj yapabilirsiniz.

Esansiyel yağları, doğrudan kulak içine damlatmamanız gerekir. Parmak uçlarınıza alarak masaj yaparak uygulamak en iyisidir.

Çınlamadan kurtulmak için günde iki kez uygulayabilirsiniz.

Aşağıdaki belirtiler ortaya çıkarsa bir doktora danışın:
– Çınlama uzun sürerse,
– Baş dönmesi, işitme kaybı ve baş ağrınız varsa,
– Solunum yolu enfeksiyonu sonrası çınlama varsa.

Esansiyel yağları kullanırken alınacak önlemler
Bazı esansiyel yağlar oldukça güçlüdür. Kullanmadan önce bir taşıyıcı yağ ile seyreltmelisiniz.

Hamile kadınlar veya emziren anneler esansiyel yağları kullanmamalıdır.

Kulak çınlaması tedavisi görüyorsanız, gerekli yağları kullanmadan önce doktorunuza danışın.


Paylaş.

About Author

Comments are closed.