Kulak Kiri Rengi Hangi Hastalıkların Habercisi

0

Kulaklarınızı sürekli temizlemek normal bir hijyenik işlemdir. Kulak kirinin koruyucu bir işleve sahip olduğunu ve sağlık durumunuz ile ilgili bir gösterge olduğunu biliyor muydunuz?

Aşağıdaki ipuçlarının yardımı ile, kulaklık rengini kontrol edebilir ve bunların ne anlama geldiğini öğrenebilirsiniz.

1. Gri renkteki kulak kiri
Kulak kiri gri renkte ise, endişelenmeniz gerekmez. Muhtemelen sadece tozdur. Büyük şehirlerde yaşayanların bu renk kulak kiriyle karşılaşmaları oldukça normaldir.

2. Kan lekeli kulak kiri
Kulaklarınızı temizlerken kan görmeniz, kulak zarının delinmiş olduğunu gösterebilir. Bu durumda, kulaklarınız enfeksiyonlardan etkilenebilir, kulak iltihabına ve dolayısıyla işitme kalitesinin kötüleşmesine neden olabilir. Kulak içini pamuklu çubukla temizlemeyin

3. Koyu kahverengi kulak kiri
Kulak tıkanıklığı koyu renklerdeyse vücudunuz çok stresli bir süreçten geçtiğini gösterebilir. Bu nedenle birkaç gününüzü sakin ve huzurlu bir ortamda geçirmeye çalışmalısınız.

4. Siyah renkteki kulak kiri
Eğer sadece bir kez olduysa, endişelenecek bir şey yok. Bununla birlikte, kulaklarınız kaşınırsa ve kaşıntı güçlüyse, doktora gitmelisiniz. Çünkü kulak kirinin siyah rengi mantar enfeksiyonu anlamına gelir. Kulak bakımı ve temizliğini nasıl yapmalısınız?

5. Beyaz renkli kulak kiri
Kulak kirinin beyaz rengi, vücudunuzda, özellikle demir ve bakırda bulunan vitamin ve mikro elementlerin eksik olduğunu gösterir. Diyetinize fasulye ve yulaf ezmesi eklemeniz önerilir.

6. Hoş olmayan kokuya sahip kulak kiri
Kulak çubuğundan gelen hoş olmayan bir koku varsa, orta kulağınızda bir enfeksiyon olabilir.

7. Sıvı kulak kiri
Kulağınızdan sıvı geliyorsa, iltihaplanma sürecinin başlangıcını gösterebilir. Ayaklarınızdaki bu belirtiler hastalık habercisi olabilir?

8. Kuru kulak kiri
Kulak kirinin çok katı olmasının en kolay açıklaması vücudunuzda yağ eksikliği olduğudur. Bunun dışında, deri iltihabı ve cildi kurutacak diğer cilt hastalıkları olabilir.


Paylaş.

About Author

Comments are closed.