Satın Aldığınız Tarçın Doğru Mu?

0

Tarçın kabuğunun iltihap giderici, antioksidan etkilerinin yanı sıra şeker hastalığı, damar sertliği, Alzheimer gibi hastalıklarda rol oynayan ileri glikasyon ürünlerinin (AGE) oluşumunu önlediği ortaya konulmuştur. Dolayısıyla, abartılmadığı sürece sağlığımız için yararlı; ama hangi tarçın?

Farklı tarçın türleri arasında bizim için önemli olan “Seylan tarçını”, Cinnamomumceylanici ağacı kabuklarından elde ediliyor. İçiçe geçmiş ince dokusu ile taşıdığı az miktarda “öjenol” ile o güzel koku ve aroma veriyor. Tarçın denildiğinde aklımıza gelen bu; gerçek tarçın. En yüksek fiyata da o sahip. Neden daha fazla tarçın tüketmeliyiz?

Bir de Çin tarçını var ki, bunu baharat olarak kullanmayız. İçerisinde koku veren madde yok. Cinnamomumcassia ağacı kabuklarından elde ediliyor. Görüntüsü Seylan tarçınından farklı; kabukların üzerinde koyu kahve mantar tabakası var. Seylan’a göre daha yüksek miktarda sinnamil aldehit taşıdığından kan şekerini düşürücü etkisi daha yüksek, fiyatı daha düşüktür.

Son zamanlarda piyasayı farklı görünüşte bir tarçın sarmış durumda. Kalitesi düşük olduğu için fiyatı daha ucuz. Dışındaki mantar tabakası soyulmuş, bu bakımdan Çin Tarçınından farklı; Seylan Tarçını gibi kokuyor ama görünüşü ince dokulu değil, bayağı kalın bir kabuk. Bu tarçın Saygon Tarçını ya da Vietnam tarçını olarak biliniyor. Botanik olarak farklı bir tarçın ağacından elde edilen kabuklar: bilimsel adı Cinnamomumloureirii ağacının kabukları.

seylan-tarcini

Peki bu tarçın güvenli mi?

Yeni bir araştırma raporunun sonuçları tarçın kullanırken dikkatli olunması gerektiğini gösteriyor. Seylan tarçınının bir gramında 0,1 miligram kumarin varken, Çin tarçınında 3,8 miligram; Vietnam tarçınında ise 6,8 miligram civarında kumarin tespit edilmiş.
Avrupa Gıda Güvenliği Otoritesi (EFSA) tarafından yapılan değerlendirmede 70 kiloluk bir birey için günlük en fazla alınabilecek kumarin miktarı 7 miligram olarak belirlenmiş. Yani bir günde sadece 1 gram Vietnam tarçını kabuğu tükettiğinizde tehlike başlıyor. Vietnam tarçınından dolu bir çay kaşığı kullanılması riskli olabilir. Kumarinin yüksek miktarda bulunması, kan sulandırıcı etkisi nedeniyle kanama riskini artırabileceği, özellikle kan sulandırıcı ilaç kullananlarda ciddi risk artışı sağlayabileceği bildiriliyor. Fazla miktarda kumarinin karaciğer hasarına yol açabilir. Bal-tarçın karışımının sağlık için 15 faydası

Gerçek tarçın nasıl ayırt edilir?

Kabuğuna bakın
Seylon tarçının daha ince bir kabuğu vardır ve çok sayıda tabakadan oluşur. Diğer tarçınlar içi boş bir tüp şeklinde içeri kıvrılan kabuk esasen kalın bir parçasıdır.

Rengine bakın
Seylan tarçın hafif kahverengidir. Diğer tarçınlar koyu kırmızımsı kahverengi rengi vardır. Çiceklerin dibine neden tarçın dökülmeli?

Tadına bakın
Seylan tarçınının daha hassas bir tadı vardır, diğer tarçınların tadı oysa Vietnam tarçını serttir.

Dokuya bakın
Tarçının iki tip kabuğu vardır. Seylan tarçınının kabuğu kaba, Vietnam tarçının kabuğu daha pürüzsüz olacaktır. Seylan tarçını ince esnek katmanlara göre ikinci göreli sertlik unutmayın. Bir kahve değirmeni içinde ikinci öğütmek için mümkün olacaktır; Vietnam tarçını için bunu yapmanız mümkün olmaz. Tarçın çayı nasıl yapılır, faydaları nelerdir?


Paylaş.

About Author

Comments are closed.