Kuru Eriğin 6 Ciddi Yan Etkisi

0

Kuru erik ve sağlık denilince akla ilk gelen genellikle kabızlık problemidir. Kabızlığı tedavi etmek için kullanılan kuru eriğin daha pek çok sağlık faydası vardır. Fakat tabiattaki her şey gibi, kuru erik de birkaç yan etkiye neden olabilir.

İşte kuru eriğin yan etkileri:

  1. Akrilamid

Kuru erik, kanserojen ve nörotoksin olarak kabul edilen yüksek konsantrasyonda akrilamid içerir. Akrilamid normal besinlerde doğal olarak bulunmaz. Ancak 100 °C’nin üstünde bir sıcaklıkta pişirilen gıdalarda oluşur. Kuru erikler genellikle 100 °C’nin altındaki sıcaklıklarda kurutulmasına rağmen, yüksek miktarda akrilamid içerdiği görülmüştür.

Gıda ve Tarım Örgütü’ne göre, nöropatik zarara neden olması için günlük alınan miktardan  yaklaşık 500 kat fazla tüketilmelidir. Yani, kuru erik yemek nispeten güvenlidir. Ama yine de dikkatli olmakta fayda var.

  1. İshal

Fruktoz intoleransı birçok kişide bulunur. Bu durum ağrılı abdominal kramplara ve ishale yol açar. Kuru erik, böyle bir sorunu tetikleyebilecek yüksek miktarda şeker içerir. Diyet fruktoz intoleransı olmayan kişiler bile kuru erik yediklerinde ishale yol açabilir. Kuru erikler doğal laksatifler ve sorbitol adı verilen müshil bir bileşik içerir. Bu nedenle, çok fazla kuru erik yemek kolayca ishale yol açabilir.

  1. Yüksek kalori

100 gram kuru erik 240 kalori içerir. Bu, bir meyve için yüksek bir değerdir. Bu kalori içeriği yağa dönüşür. Kilo probleminiz varsa, küçük porsiyonlarda tüketmeye özen gösterin.

  1. Bağırsak gazı ve şişkinlik

Kuru erik, sindirim sisteminde tamamen parçalanmayan kompleks karbonhidratlar ve şekerler içerir. Yani, şekerler kolonlara ulaştığında, bakteriler bu sindirilmemiş karbonhidratları beslemeye başlar. Bu bakteriler bağırsak gazı ve şişkinlikten sorumludur.

  1. Kan şekeri

Kuru eriğin yüksek doğal şeker konsantrasyonu vardır ve aşırı tüketme kan şekerinin yükselmesine yol açabilir. Ancak muz, karpuz, elma vb. gibi tatlı meyvelerle karşılaştırıldığında çok daha az şeker içerir.

Kuru erik, bir çok çözünür lif içerir, bu da kan şekeri seviyelerinde çok yüksek bir etkiye sahip olmadığı anlamına gelir. Ancak çok fazla tüketmemek şartıyla…

  1. Müshil bağımlılığı

Kabızlıktan muzdarip olanlar, sindirim sistemini temizlemek için kuru eriklere yüklenmemelidir. Bu, müshil bağımlılığına yol açabilir ve belirli bir kullanım döneminden sonra, kabızlık, kilo almak ve sıvı tutma gibi problemlere yol açabilir.


Paylaş.

About Author

Comments are closed.