Kuruyan Boğazlar İçin Basit Ev İlaçları

0

Çok fazla konuşma, ağızdan nefes alma veya bol sıvı tüketmeme boğaz kuruluğuna neden olabilir. Ancak, bazen de boğaz veya üst solunum yolu, asit reflü veya sigara içme gibi bakteriyel veya viral bir enfeksiyon da boğaz kuruması nedeni olabilir. Evde basit yöntemler uygulayarak, boğaz kuruluğunun önüne geçebilirsiniz.

Boğaz kuruması, bakteriyel bir sorundan kaynaklanmıyorsa, basit yöntemlerle sorunu ortadan kaldırabilirsiniz.

Sıcak tuzlu su ile gargara
Günde 2-3 kez, sıcak tuzlu su ile gargara yapın. Bir bardk ılık suya bir çay kaşığı tuz ekleyin ve gargara yapmak için kullanın. Bu yöntem, boğaz tahrişini azaltmanın yanı sıra mikropları da yok eder. Bu ev ilacını yaptıktan sonra birkaç dakika bir şey yemeyin veya içmeyin.

Ballı zencefil çayı
Düzenli olarak, ballı bir fincan taze demlenmiş zencefil çayı tüketebilirsiniz. Bal, yatıştırıcı ve antimikrobiyal etkiler sağlarken, zencefil iltihabı ve tahrişi azaltmaya yardımcı olur.

Limon suyu
Günde 2 ila 3 kez limon suyu tüketmek boğaz kuruluğunu geçirmek için harika bir fikirdir. Çünkü C vitamini vücudunuzun bağışıklık sistemini güçlendirecektir. Limon suyuna bal da ekleyebilirsiniz.

Elma sirkesi
Elma sirkesi yardımıyla düzelebilecek pek çok sağlık sorunu vardır ve kuru bir boğaz bunlardan biridir. 1 bardak su ile 1 yemek kaşığı elma sirkesini karıştırın ve için. Bunu günde iki kez yapabilirsiniz.

Boğazınızı dinlendirin
Boğazınızı dinlendirmek de iyi bir fikirdir. Çok fazla ya da yüksek sesle konuşmak gibi boğazda kuruluğa neden olabilecek durumlardan uzak durmak kuruluğun geçmesine yardımcı olabilir.

 


Paylaş.

About Author

Comments are closed.