Kutudan İçecek İçmemeniz İçin 4 Neden

0

Buzdolabından buz gibi bir kutu içecek alıp içmek oldukça ferahlatıcı olabilir. Ama hazır içeceklerin sağlığa zararlarının yanı sıra kutudan içmenin de zararları olduğunu biliyor musunuz? Bu yazıyı okuduktan sonra kesinlikle bir bardak kullanmayı tercih edeceksiniz!

Kutudan herhangi bir içecek içmemeniz için çok geçerli sebepler…

1. Tat
Bir kutudan içecek içerken, içeceğin tadının yanı sıra metalik bir tat da hissedersiniz ve bu tat pek çok kişinin hoşuna gitmez.

2. Koli basili
Marketten alıp doğrudan içtiğiniz içeceğin kutularına sizden önce kaç kişinin dokunduğunu bilmeniz mümkün değildir. Kutunun ağız kısmını silerek içmeniz de pek bir şeyi değiştirmez, yani sandığınız gibi kutu temizlenmiş olmaz. Yapılan bazı araştırmalarda, içecek kutularında koli basili bakterisine dahi rastlanılmıştır. Bu bakteriler ishale, solunum problemlerine ve zatürreye neden olabilir.

3. Bisfenol A
BPA olarak da bilinen Bisfenol A, genellikle plastik, naylon, polyester ve PVC gibi maddelerin üretilmesinde kullanılır. İçeceğinize sızabilecek ve hormonal dengesizliğe neden olabilecek tehlikeli bir maddedir. Bu kimyasal madde hala alüminyum kutuların önemli bir parçasıdır. Yapılan bir araştırma, teneke kutudaki BPA’nın yüksek tansiyon ve kalp hastalıklarına neden olabileceğini ortaya koymuştur.

4. Haşere
İçecek kutuların, hem üretim hem de depolanma süreçlerinde fare ve farklı böceklerin temasına hatta idrarlarına maruz kalması yüksek ihtimaldir. Bu mide bulandıran bir konu olmasının dışında hayvanlardan hastalık da bulaşabileceği anlamına gelir.

Bir içeceği kutudan içtiğinizde kesinlikle bunlar olacak diye bir şey yok. Ancak, hepsi ihtimal dahilinde.

Hala hazır içecek tüketmeye devam ediyorsanız, tüm bu nedenlerden dolayı içeceğinizi bir bardağa aktararak içmenizde fayda olabilir.


Paylaş.

About Author

Comments are closed.