Lens Kullanırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

0

Günümüzde kontakt lens kullanımı geçmiş yıllara göre büyük oranda artmıştır. Gerek gözlükten daha estetik durması gerek gözleri renkli göstermesi lensleri çekici yapmaktadır. Fakat bunlar dışında lens kullanırken birçok tehlike ile karşılaşabiliriz. Peki nedir bu tehlikeler?

Uzmanlar genel olarak 30-40 yaş aralığındaki yetişkinlerin lens kullanırken daha dikkatsiz olduğunu belirtiyor. Lens kullanımında yapılan en küçük bir hatanın ileride görme kaybına kadar gidilebileceğini dile getiren uzmanlar, kullanım konusunda yetişkinleri uyarıyor. Yaz mevsiminde lens kullanmak çok daha büyük dikkat gerektiriyor! Deniz, havuz, plajlarda lens kullanmak tehlikeyi  2 kat artırıyor.
Lens satın alırken dikkat edilmesi gereken ilk şey göz doktorunun onayının alınmasıdır.Gözlerin lens takmaya uygun olup olmadığı bilinmeli eğer uygunsa kaç günlük veya kaç aylık lensler kullanılmalı bunlar göz önünde bulundurulmalıdır.  Lens seçerken sadece rengi değil numarası ve ölçülerini de bilmemiz gerekiyor. Doktor onaysız gidip renkli lensler almak çok tehlikeli. Zamanla kullanıldıkça göze zarar verebiliyor böyle lensler.
Deniz veya havuza lens ile girmek çok büyük tehlike yaratıyor. Denizde veya havuzda gözlerinin görmemesinden şikayetçi olan hastaların numaralı yüzücü gözlüğü kullanmaları gerekiyor.
En önemli kurallardan biri ise lens takarken veya çıkarırken ellerimizin kesinlikle çok temiz olması gerekiyor. Gün içerisinde ellerimizle çoğu yere dokunup çok fazla bakteri topluyoruz. Ellerimizi sık sık sabunla yıkamadığımız zaman ise bu bakteriler ellerimizde birikiyor. Lens takarken veya çıkarırken ellerimiz direkt gözle temas ettiğinden gözlerimiz mikrop kapabiliyor. İhmal edildiği zamanlarda büyük tehlikeler ortaya çıkıyor. Bu sebeple lens kullananların el hijyenine çok fazla dikkat etmesi gerekiyor.
Bir diğer önemli husus ise geceleri lensle uyunmaması gerekiyor. Özellikle yaz aylarında geç saatte eve dönünce insanlar direkt uyumaya geçebiliyor. Fakat lens çıkarmadan uyumak tehlike yaratıyor.
Gözde lens varken duş almamak gerekiyor. Lens gözdeyken duş almak büyük tehlike yaratıyor.Musluk suyu ile kontakt lensin teması körlüğe kadar gidebilen büyük tehlikelere yol açıyor. Bu sebeple gözümüzde lens varken kesinlikle duşa girmemeliyiz.
Bu tür tehlikelere dikkat edildiği zaman ve kurallara uyulduğu vakit sorunsuz olarak ömür boyu lens kullanımı sağlıklı bir şekilde olabiliyor.


Paylaş.

About Author

Comments are closed.