Lif Açısından En Zengin 10 Yiyecek

0

Kilo kaybetme, sağlıklı beslenme ve belirli kanser türlerini azaltması sebebiyle lifli besinler tüketilmesi gerekiyor. Kadınların günlük olarak 25 ile 30 gram arasında lif alması gerekiyor. Lifli besinler düşük kalorili olmalarının yanısıra uzun süre tokluk hissi vermektedir. Yapılan araştırmalara göre, lif, meme ve kolon kanseri riskini azaltmaktadır. Siz de beslenmenize lifli gıdalar ilave etmek isterseniz, lif oranı en yüksek gıdaları sizler için sıraladık.

Avokado

Avokadoyu, soyup dilimler halinde salatanıza ilave edebilirsiniz. Yarım fincan avokadoda 6.7 gram lif bulunmaktadır. Avokado aynı zamanda karın yağlarını azaltmaktadır. İçinde doğmamış yağ oranı yüksek miktarda bulunduğu için çok faydalıdır. Her gün avokado yemeniz için 10 neden

Ahududu

C vitamini ve sağlıklı antioksidanlarla dolu bu yaz meyvesinin bir fincanında sadece 64 kalori vardır ve 8 gram lif içerir. İsterseniz ahududuyu kaşıkla yiyin, isterseniz suyu için isterseniz, keklerinize ilave edin.

Fasulye

Proteinin yanı sıra potasyum açısından da çok zengin olan barbunya fasulyesi lif açısından da mükemmel bir kaynaktır. Tüm baklagiller de benzer özelliklere sahiptir. Yarım fincan fasulye içinde 10 gram lif bulunur. Kışlık taze fasülye nasıl hazırlanır?

Chia tohumları

Tek çorba kaşığı bir öğün için yeterlidir. Chia tohumu protein, omega-3, kalsiyum açısından zengin olduğu gibi 6 gram lif içerir. İsterseniz yemeklere serpin isterseniz içeceklerinize ekleyin.

Arpa

Kepekli tahıllar, yüksek lif içeriği sebebiyle kolesterol seviyesini düşürmeye yardımcı olur. Pişmiş bir fincan arpanın içinde 6 gram lif bulunur, ayrıca 3.5 gram protein içerir. Sebze çorbalarınızın içine arpa ilave edebilirsiniz. Arpa suyu içmeniz için 9 neden

Brokoli

Kalsiyum açısından iyi kaynak olan Brokolinin bir fincanında 5.1 gram lif bulunur.

Armut

Yalnızca orta ölçekli bir armut potasyum ihtiyacınızı karşılarken, 5.5 gram lif içerir. Ayrıca orta boy bir armut 100 kaloridir. Armutu istediğiniz gibi tüketebilirsiniz.

Mercimek

Pişmiş mercimeğin bir fincanı 7.8 gram lifin yanısıra demir ve B vitamin açısından çok zengindir. Unutmayın bir porsiyon kırmızı mercimek çorbası 200 kalorinin altındadır. Mercimeği kaynattığınız suyu dökmeyin

Enginar

Sadece 64 kalori olan orta boy bir enginar, 10.3 gram lif içerir. Enginar aynı zamanda karaciğer sağlığı için güçlü antioksidanlar bulundurur.

Bezelye

Bu yeşil sebze küçük olabilir, ama güçlü bir lif paketidir. Bir fincan bezelye de 8.8 gram lif bulunur. Ayrıca 8.2 gram protein ihtiva eder. Eğer bezelye yemeğini sevmiyorsanız, güveç, çorba ve makarna yemeklerine bezelye ilave edebilirsiniz.


Paylaş.

About Author

Comments are closed.