Lifin Göbek Yağlarını Eritmesinin 4 Nedeni

0

Kilo vermeye niyetlenmenin ya da karar vermenin en önemli etkenlerinden biri göbekte biriken yağlardır. Karın bölgesindeki yağları eritmenin en etkili yollarından biri lif tüketimini artırmaktır. Peki lif neden göbek yağlarının yakılmasında etkilidir?

Karın bölgesinde biriken yağlar, tip 2 diyabet, kalp hastalıkları, karaciğer yağlanması ve diğer pek çok sağlık problemiyle ilişkilendirilir. Lif ağırlıklı beslenme, karın bölgesindeki yağlardan kurtulmak için en iyi yöntemdir.

Lif, göbek yağlarından kurtulmada neden etkilidir?

Besinlerin emilimini yavaşlatır
İki tip lif vardır ve her ikisi de vücutta su ile farklı etkileşime girer. Çözünmeyen lif su ile karışmaz ve bağırsaktan kolayca geçebilmesi için dışkıya hacim katmak için faydalıdır. Öte yandan, glikozan ve beta-glukan gibi çözünebilir lifler, su ile iyi karışır ve sindirilen besinlerin bağırsaklara salınmasını yavaşlatır. Bu da daha fazla tokluk hissine neden olur. Ayrıca, kabızlık problemini ortadan kaldırarak, göbekte şişkinliği önler.

Bağırsak bakterilerinin çeşitliliğini artırır
Bağırsak florasının sağlıklı olması, yararlı bakteri sayısının artmasıyla olabilir. Bağırsak florasındaki yararlı bakterilerin artması, tip 2 diyabet, kalp hastalığı ve insülin direncini olumlu yönde etkiler. Daha fazla miktarda çözülebilir lif tüketmek, bağırsaktaki bakteri çeştliliğini artırır ve sağlık durumunu iyileştirir. Birçok araştırma, bağırsaklardaki bakteri çeşitliliğinin azlığının karın bölgesinde yağlanmaya neden olduğunu ortaya koymaktadır.

Yağ yakımını artırır
Bağırsak bakterilerinde bulunan enzimler, çözünebilir lifleri sindirmek için faydalıdır. Bu fermantasyon süreci sırasında, yağ yakımı artar ve yağ depolanması azalır.

İştahı azaltır
Çözünür lif, iştah bastırarak kilo alımına neden olan gıdaların tüketilmesinin önüne geçmeye yardımcı olur. Bazı çalışmalar, vücuttaki açlık hormonu (ghrelin) üretimini azaltmak için çözünebilir lifin etkili olduğunu ortaya koymuştur. Lif, tokluk sağlayan hormonların üretimini artırmış ve glikozun bağırsakta salgılanmasını yavaşlatmıştır.


Paylaş.

About Author

Comments are closed.