Limon Otunun Sağlık Faydaları Nelerdir?

0

Limon otu, ferahlatıcı kokusu ve lezzeti ile yüzyıllardır mutfaklarda ve geleneksel tıpta kullanılan bir bitkidir. Sindirime yardımcı olmasından kolesterolü dengelemesine, mantarla mücadele etmesinden emziren annelerde süt yapma özelliğine kadar geniş bir yelpazede yararı vardır.

Limon otu, A vitamini ve C vitamini açısından oldukça zengindir. Ayrıca, folik asit, magnezyum, çinko, manganez, fosfor, potasyum, demir, kalsiyum ve bakır içerir.

Limon otu, yemeklere lezzet katmasının yanı sıra tamamlayıcı veya alternatif bir ilaç olarak da kullanılmaktadır.

Sindirime yardımcı

Limon otu, antiseptik özellikleri ile sindirim sistemindeki zararlı bakterileri ve parazitleri öldürür. Kabızlık, hazımsızlık, mide yanması, şişkinlik, kusma, karın krampları, mide ağrıları ve gaz gibi sindirim rahatsızlıklarının giderilmesinde etkilidir.

Sağlık faydalarından yararlanmak için her gün bir fincan limon otu çayı içilebilir. Ancak, çocukların limon otu çayı içmesine izin vermeyin.

Kolesterolü dengeler

Limon otu, kan dolaşımındaki kötü kolesterolü düşürür, kolesterol seviyelerini dengeler. Böylece kan damarı duvarları boyunca plak birikimini etkili bir şekilde durdurur.

Vücudu temizler

Düzenli olarak limon otu tüketilmesi durumunda, vücudun temizlenmesine ve detoksifiye edilmesine yardımcı olur. Vücuttan toksinlerin ve ürik asitin atılmasını sağlar, böreklerin, mesane ve  pankreas gibi organların temizlenmesine etki eder.

Soğuk algınlığı ve gribe iyi gelir

Limon otu, vücudun öksürük, ateş, soğuk algınlığı ve grip semptomlarına uyum sağlamasına yardımcı olan antibakteriyel ve antifungal özelliklere sahiptir. C vitamini açısından zengindir, bağışıklık sistemini güçlendirir ve enfeksiyon riskini azaltır. Soğuk algınlığı veya grip durumunda oluşan mukus ve balgamı atmaya yardımcı olur. Ayrıca, limon otu çayı içmek bronşit ve astımdan muzdarip olanlar için oldukça faydalıdır.

Kanserle mücadele eder

Limon otu, sağlıklı hücrelerin üzerinde olumsuz etkisi olmaksızın kanser hücrelerinin ölümünü uyarır. Limon otu, kemoterapi ve radyasyon tedavisi gören hastalarda kullanılmaktadır.Yapılan bir araştırmaya göre, limon otunun içinde bulunan sitral, meme kanseri hücrelerinin büyümesini yavaşlatır. Limon otu, serbest radikalleri öldürerek kanser riskini azaltmaya yardımcı olan antioksidanlarla doludur.

Ağrıları geçirir

Limon otu, anti-enflamatuar ve analjezik özellikleri nedeniyle, artrit, romatizma, gut ve eklem ağrıları için en ilaçlardan biridir. Anti-inflamatuar özellikleri, eklemlerde ağrıya ve iltihaplanmaya neden olan enzimlerin aktivitesini yavaşlatmaya yardımcı olur.

Emzirme için çok iyidir

Emziren annelerin limon otu içmeleri tavsiye edilir. Süt üretimini artıran özellikler barındıran limon otunun antimikrobiyal özellikleri, büyümesi sırasında bebeğin sağlıklı kalmasına yardımcı olur.

Depresyona iyi gelir

Limon otunda bulunan doğal bileşikler, kan dolaşımında serotoninin salınmasını kolaylaştırır. Böylelikle, ruh halini iyileştirir ve depresyon gibi durumlarda oldukça etkilidir. Limon otu, hem vücut hem de zihin üzerindeki sakinleştirici etkileri olan citronella ile zenginleştirilmiştir. Aynı zamanda mükemmel bir uyku yardımcısıdır.

Vücut kokusunu giderir

Seyreltilmiş limon yağı mükemmel bir deodoranttır. Yapılan çalışmalara göre, limon otu yağı, hazır olarak satılan deodorantlara göre daha etkili bulunmuştur. Limon otunda bulunan ana kimyasal bileşik olan Citral, kötü kokuyu etkili bir şekilde maskeleyen aromatik özelliklere sahiptir. Hoş olmayan vücut kokusuna neden olan mikroorganizmaların büyümesini yavaşlatırken aşırı terlemeyi kontrol eden antimikrobiyal özelliklere sahiptir.

Cilt sağlığı

Limon otunun antibakteriyel, antiseptik ve antifungal özellikleri, cilt üzerindeki bakteriyel büyümeyi etkili bir şekilde sınırlar. Ayrıca, ciltteki gözenekleri sıkılaştırma özelliğine sahiptir.


Share.

About Author

Comments are closed.