Limon Tuzu (Sitrik Asit) Zararlı Mı?

0

Strik asit yakın bir zamana kadar limon ve turunçgillerden doğal olarak elde ediliyordu. Ancak bu şekilde elde edilen limon tuzunun maliyeti çok yüksek olduğundan artık kimyasal limon tuzu üretimi daha yaygındır.

Strik asit hakkında en bilinen yanlış limon tuzu olarak telaffuz edilmesidir. Bu limonun ekşiliği ile tuzun yakıcılığından esinlenilerek türetilmiş isimdir. Limon tuzu aslında bir asit türüdür.

Strik asit E330 kodu ile veya açıkça yazan strik asit adıyla paket gıdalarda sıkça karşılaştığımız bir elementtir. Gıdalara ekşi tad vermek ve asidite seviyelerini dengelemek için kullanılmakla birlikte bir faydası da gıdaların raf ömrünü uzatmak için de sıkça kullanılan bir bileşiktir.

Gıda maddeleri yanında kimya sanayinde temizleyici ürünlerin içerisine katkı maddesi olarak da eklenmektedir. Suyun yumuşatılmasında kullanıldığından özellikle yumuşatıcı içerisinde yer almaktadır.

İlgili: Limon tuzu nerelerde kullanılır?

Limon tuzu evlerde en çok gıda maddelerinde özellikle reçel, marmelat ve turşu yapımlarında kullanılır. Ayrıca önemli özelliklerinden birisi olan kireci eritmesi nedeniyle kireç sökücü olarak çaydanlıklarda ve tencerelere kullanılabilmektedir.

Limon tuzunun sağlığa zararları var mıdır?
Limon tuzu sonuçta kimyasal bir maddedir aşırı kullanımı mutlaka zarar verecektir. Ancak normal kullanımı kesinlikle hasta yapmaz. Nadiren alerjik reaksiyonlar görülebilir. Kansere neden olmaz, insan sağlığına ve doğaya zararı yoktur. Temas edilirse gözleri ve cildi tahriş edebilir. Limon tuzu toz halindeyse veya sıcak suda eriyen limon tuzunun buharı solunursa solunum yollarını tahriş edebilir.


Paylaş.

About Author

Comments are closed.