Limonun Az Bilinen Sağlık Faydaları

0

Limon, çeşitli sağlık yararları ile besleyen besinler içerir. Limon yemekten elde ettiğiniz fiziksel artışa ek olarak, araştırmacılar sadece limon kokusu almanın ruh halinizi iyileştirmenin etkili bir yolu olduğuna dikkat çekiyor. Bu önemli bir özellik olmasına rağmen, limonun farklı sağlık yararları, genellikle bu meyveleri ve bunların farklı besin ve kimyasal bileşenlerini tüketmekten kaynaklanır.

Yüksek lif
Limon yemek, günlük kalori alımınızı önemli ölçüde etkilemeden diyetinize lif eklemenin harika bir yoludur. Mesela gün boyunca salataya 1 fincan limon suyu içmek veya salataya koymak size 5.9 gram lif sağlar. Öneriler, yaşınıza ve cinsiyetinize bağlı olarak günlük 25 ila 38 gram lif arasında değişmektedir, bu günlük alım miktarınızın yüzde 15,5 ila 23,6’sıdır. Buna rağmen, 1 fincan limon sadece 0.6 gram yağ ve 61 kalori içerir. Bu yüksek lif ve düşük kalorili kombinasyon, kilo vermenize, kan-kolesterol seviyenizi yükseltmenize ve sağlıklı bir kan basıncını korumanıza yardımcı olur. Limon suyu içmenizin cildinize 4 yararı

C Vitamini ve Demir
Limon, C vitamininin en iyi doğal kaynakları arasındadır; 1 fincan bir erkeğin günlük alımının yaklaşık yüzde 125’ini ve bir kadının günlük ihtiyacının yüzde 150’sini sağlar. Antioksidan özelliklerine ve vücut doku büyümesi ve onarımındaki rollerine ek olarak, C vitamini, hayvansal olmayan demir kaynaklarının emilimini arttırma kabiliyeti için önemlidir. Limon diğer birçok vitamin ve mineral kaynağı olmamakla birlikte, 1 fincanı bir erkeğin yüzde 15.9’unu ve bir kadının günlük demir alımının yüzde 7.1’ini içerir. Ispanak salatası gibi demir bakımından zengin bitkiler içeren yemeklere limon eklemek, günlük demir alımınızı daha da artırabilir. Limon reçeli tarifi

Sitrik asit
Limona ekşi tadı limon suyunun yaklaşık yüzde 5’ini oluşturan yüksek sitrik asit içeriğine borçludur. Sitrik asit, C vitamini ile birlikte hareket eder ve vücudunuzun bitki demir kaynaklarını emme yeteneğini daha da arttırır. Bir antioksidan olmasa da, sitrik asit C vitaminin vücudunuzdan zarar verebilecek serbest radikalleri yok etme kabiliyetini arttırır. Ek olarak, sitrik asit böbreklerinizdeki kalsiyum birikintilerinin parçalanmasına yardımcı olur. Bu mineral böbrek taşlarının önemli bir nedeni olduğundan, limon yemek bu acı verici ve potansiyel olarak tehlikeli durumun önlenmesine yardımcı olur. Limon ile misket limonu arasındaki fark nedir?

Limonen ve Kanserden Korunma
Vücudunuzdaki serbest radikallerin giderilmesine yardımcı olarak, limonlardaki antioksidanlar kanseri önleyici özelliklere sahiptir. Limon kabukları, limonen denilen başka bir antikanser bileşiği içerir. Bu kimyasal cilt, karaciğer, meme ve akciğer kanserini önlemeye yardımcı olur. Bu önleyici özelliklere ek olarak, limonen, meme ve pankreas tümörlerinin tedavisinde de faydalara sahip olabilir. Bu faydaları, haftada 1 çorba kaşığı kadar rendelenmiş limon kabuğunu çaylarına, çorbalarına, smoothie’lerine ve pişmiş yemeklere ekleyerek elde edebilirsiniz. Limon kabuğu tozu nasıl yapılır? Nasıl kullanılır?


Paylaş.

About Author

Comments are closed.