Lollo Rosso’nun Bilmeniz Gereken Faydaları

0

Lollo rosso, görünüşü ve etkileyici beslenme profili nedeniyle gerçekten dikkat çekici bir marul çeşididir. Beslenmeye düzenli olarak eklendiğinde, enfeksiyon riskinin düşürülmesinden, anemiyi önlemesine kadar çeşitli avantajlardan yararlanmanızı sağlar.

Son birkaç yıldır neredeyse her market ve manavda bulunan lollo rosso’nun, tabanının rengi soluk yeşilken, uçları göz alıcı koyu kırmızıdır.

Diğer marul çeşitlerinde olduğu gibi, sandviçlere koymak, salata yapmak hatta smoothielere eklemek için mükemmeldir.

Lollo rosso’nun sağlık faydaları

Anemiyi önlemeye yardımcı olur
Anemi farklı formlarda gelir ve bunların en yaygın olanları demir eksikliği anemisidir. Bu, düzenli olarak diyette daha fazla demir içeren gıdaların eklenmesiyle önlenebilir. Lollo rosso mükemmel bir demir kaynağı olduğundan, beslenmenize rahatlıkla ekleyebilirsiniz.

Görme keskinliğini korur
Lollo rosso A vitamini kaynağıdır. Gözlerinizin sağlığını korumak için düzenli olarak beslenmenize lollo rosso eklediğinizden emin olun. Ayrıca gözleri serbest radikallerden korur, böylece katarakt ve maküler dejenerasyon gibi hastalıkların riskini azaltır.

Düzenli bağırsak hareketini teşvik eder
Lollo rosso yapraklı bir sebzedir, lifle birlikte gelir. Sindirilemeyen bir karbonhidrat formu olan lif, kabızlığı önlemek için çok önemlidir.

Bağışıklık sistemini güçlendirir
Lollo rosso, C vitamini için harika bir kaynaktır. Bu nedenle, bu çekici marul çeşidinin düzenli olarak tüketilmesi, bağışıklık sisteminin güçlendirilmesine yardımcı olabilir. Sonuç olarak, soğuk algınlığı ve grip geçirme riskiniz önemli ölçüde azalabilir.

Doğum kusurları riskini azaltır
Doktorlar, gebe kadınların, özellikle de hamileliğin ilk aşamalarında olanların, lollo rosso’ya yüklenmeleri gerektiğini söylüyor. Çünkü bu yapraklı sebzeler zengin bir folat kaynağıdır.


Paylaş.

About Author

Comments are closed.