Magnezyum İçeren Gıdalar ve Faydaları

0

Vücutta 300’den fazla biyokimyasal reaksiyonları için gerekli olduğundan Magnezyum sağlığınız için son derece önemlidir. Magnezyum vücuttaki en yaygın dördüncü mineraldir.

Magnezyum, normal kas ve sinir fonksiyonlarını tutmak ve kalbin ritmik çarpması için gereklidir. Aynı zamanda sağlıklı bir bağışıklık sistemini destekler ve kemikleri güçlendirir. Magnezyum enerji metabolizmasını ve protein sentezini destekler. Magnezyum, kalp-damar hastalığı, hipertansiyon ve diyabet gibi hastalıkların tedavisinde olumlu bir etkiye sahiptir. Beslenme ile alınan magnezyum bağırsaklarda emilir ve böbrekler yoluyla atılır.

Magnezyum kaynakları

Doğal magnezyum kaynakları, deniz sebzeleri, ıspanak gibi yeşil yapraklı sebzeler, genellikle bir kişinin düzenli bir diyetin en önemli bileşenleri olan kepekli tahıllardır.  Zengin magnezyum kaynağı olarak sınıflandırılabilir diğer bazı yiyecekler ise; badem, ceviz, fındık, fıstık, kaju gibi sert kabuklu yemişler, kabak çekirdeği, kuru baklagiller (mercimek, nohut, kuru fasülye, tüm fasülye türleri), tam tahıllar, buğday kepeği, koyu yeşil yapraklı sebzeler (ıspanak, nana, pazı, roka, nane, pancar yaprakları gibi), muz, çilek, ahududu, karpuz, kavun, hurma, incir, kabuklu fırın patates, çikolata, kakao doğan magnesyum kaynaklarıdır.

Birçok ot, baharat ve yosunlar da magnesyum içerir; kişniş, dereotu, kereviz tohumu, adaçayı, kurutulmuş hardal, fesleğen, kakao tozu, rezene tohumu, kekik, kimyon tohumu, tarhun, mercanköşk, haşhaş tohumu da magnezyum bakımından zengindir.

Bunların yanısıra su da yüksek magnezyuma sahiptir.

Magnezyum Eksikliği Belirtileri

Magnezyum eksikliği belirtileri boyun ağrısı ve sırt, anksiyete, yorgunluk, migren atakları, kas zayıflığı ve spazmları, iştah kaybı, kusma, bulantı, uykusuzluk, anormal kalp ritimleri, ishal, kas seğirmesidir.

Stres altında olduğunuzda, vücudunuz hızla magnezyum tüketme eğilimindedir. Çikolata bu temel mineral açısından zengin olduğu için, magnezyum eksikliğinin yaygın belirtilerinden biri de çikolata yeme isteiğidir. Magnezyum eksikliği, diyabet, depresyon ve menopoz semptomlarının arkasında önemli bir neden olabilir.


Share.

About Author

Comments are closed.