Magnezyum Yağının Faydaları Şaşırtıcı

0

Magnezyum vücudumuzun ihtiyaç duyduğu önemli bir elementtir, ancak çoğu insanın magnezyum eksikliğinden muzdarip oldukları konusunda hiçbir fikri yoktur. Magnezyum vücudun kalsiyum, potasyum ve sodyum düzenlenmesine yardımcı olur.

İşte bu mineral vücudumuzda oynadığımız hayati rollerden bazıları:

Vücudunuzda 300’den fazla enzim reaksiyonu için bir kofaktördür.
Kasların gevşemesine yardımcı olur ve kas kramplarını hafifletir
Kan şekerini ve insülin duyarlılığını dengeler.
Kardiyovasküler sağlık için hayati önem taşır.
Hem erkekler hem de kadınlar için hormonları dengelemeye yardımcı olur.
Artan stres vücudun magnezyum ile yanmasına neden olur, bu yüzden yenilenmesi gerekir.
Ruh düzenlenmesine yardımcı olur.

1. Eklem ve Kas Ağrıları
Topikal magnezyum yağının birincil kullanımlarından biri ağrı gidericidir. Yağ, doğal bir kas gevşetici ve ağrılı kaslara ve eklemlere uygulayarak ağrıyı azaltabilir. Boğaz kaslarına ve eklemlere ek olarak, magnezyum yağı uygulamak da karpal tünel sendromu, tendinit ve lokalize sırt ağrısı gibi sorunlara rahatlama getirebilir.

2. Migrenle Savaşır
Migren, bir magnezyum eksikliğidir. Araştırmalar, migren ve diğer şiddetli baş ağrılarından muzdarip olanların magnezyum eksikliği olduğunu, eksikliği tedavi ederek ağrıyı hafiflettiğini bulmuştur. Migreninizi tedavi etmek için daha fazla magnezyum almanın en iyi yolu yağı doğrudan cildinize uygulamaktır. Bir spritzer kullanabilir ve daha sonra ayaklarınızın dibine, elinizin avuçlarına ve midenize püskürtebilirsiniz. Bunu her gün iki kez, sabah ve bir kez yatmadan önce, hem de bir migren geldiğinde hissettiğiniz her an yapmayı hedefleyin.

3. Cilt Sorunlarını Giderin
Magnezyum yağının çeşitli kullanımlarına yönelik araştırmalar, cildin yağlanmasının azaltılmasına, aknenin önlenmesine veya sınırlandırılmasına ve hegzama gibi cilt hastalıkları için de faydalı olduğunu göstermiştir.

4. Daha İyi Uyku
Magnezyum etkili bir doğal kas gevşetici olduğundan, uyku problemlerini ele almak için bu kadar olağanüstü olmasının nedeni bu olabilir. Polonya yapılan bir araştırmada uzmanlar, mağnezyumun beyin ve sinir sisteminde GABA reseptörlerini gevşetme kabiliyetinden dolayı uykuya yardımcı olduğunu ortaya koymuştur.

5. PMS Belirtilerini Gidermek
Magnezyum yağının ağrıya yardımcı olabileceğini biliyoruz, bu yüzden de PMS (regl ağrıları) ve diğer semptomlara yardımcı olabileceği biliniyor. Araştırmalar magnezyum takviyesi kullanıldığında kadınların yüzde 95’i regl dönemlerinde daha az meme ve karın ağrısı yaşıyor.

6. Stres Giderimi Sağlama
Magnezyum yağının uygulanmasının bir diğer nedeni de, stres rahatlaması ve genel refahı geliştirebilmesinden dolayı PMS ile yardımcı olabilir. Magnezyum genellikle stres zamanlarında idrar yoluyla elimine edilir ve vücut stresli olduğunda birkaç fizyolojik ve nörolojik işleme yardımcı olduğu için, topikal olarak yeterli bir seviyede tutulması hormonların doğal olarak dengede kalmasına yardımcı olabilir. Magnezyum aynı zamanda büyük bir anti-anksiyete ajanı olarak hareket eder, o kadar ki “orijinal ürpertici hap” denir ki , beyinde de dahil olmak üzere vücudumuzdaki sinirleri yatıştırmaya yardımcı olur.

7. Hipertansiyonu Kontrol Etmek
İngiltere’de yapılan bir araştırmada mağnezyum takviyelerinin hipertansiyon hastalarında kan basıncını düşürdüğünü ortaya çıkarmıştır.

8. Diyabetin Düzenlenmesi
Diyabet kontrolsüz bırakıldığında veya kötü kontrol edildiğinde, vücutta şeker yükselir ve idrarla önemli miktar magnezyum ve glikoz atılır. Diyabet kontrolü için magnezyum takviyesi alınması gerekir.

9. Daha İyi Ağız Sağlığı
Magnezyum, vücudun kalsiyum emilimini başarıyla yerine getirmesinde önemli bir faktördür. Yeterli miktarda magnezyum almazsanız vücudunuz kalsiyumu ememez ve diş ve kemikleriniz zarar görür.

10. Bir Doğal Deodorant
Magnezyum yağının terleme kokusunu en aza indirdiği bulunmuştur. Lavanta gibi birkaç damla esansiyel yağ ekleyin ve mükemmel doğal deodorant elde edersiniz.


Paylaş.

About Author

Comments are closed.