Magnezyumun Sağlığınız İçin 15 Etkisi

0

Son zamanlarda magnezyumun faydaları hakkında çok fazla yazı okuyor olabilirsiniz. Tüm dünya magnezyumun faydalarını keşfettikçe daha fazla kullanılması gerektiğini düşünüyor. Aslında çok farkında değiliz ama magnezyum eksikliği bir çok kişiyi etkiliyor. ABD nüfusunun yüzde 80 kadarı magnezyum eksikliğinden muzdarip!

Peki magnezyumun bilinen sağlık yararları neler?

Anksiyete ve panik atak
Magnezyum, adrenal stres hormonlarının kontrol altına alınmasına yardımcı olur ve aynı zamanda normal beyin fonksiyonlarının korunmasını sağlar. Magnezyum eksikliğinin belirtilerini biliyor musunuz?

Astım
Magnezyum akciğerlerdeki bronşit kasların gevşemesine yardımcı olur.

Kan şekeri
Magnezyum, sağlıklı kan şekeri seviyelerinin düzenlenmesi de dahil olmak üzere 300’den fazla temel metabolik reaksiyonda kullanılmaktadır. Magnezyum eksikliği doğrudan insülin direncine neden olur ve bu da diyabetlere yol açabilir.

Kanseri Önleme
Vücudunuzda sağlıklı magnezyum düzeylerinin korunması, kanser geliştirme riskinizi büyük ölçüde azaltabilir. Amerikan Journal of Clinical Nutrition’da yayınlanan bir çalışmada, magnezyum alımındaki her 100 miligramlık (mg) artış için, kişinin kolorektal kanser geliştirme riski yaklaşık yüzde 13 oranında düştüğü bulundu. Magnezyum eksikliğiniz varsa gidermenin 8 basit yolu

Kabızlık
Magnezyum normal bağırsak kas fonksiyonunu koruyarak bağırsakları düzenli tutmaya yardımcı olur.

Depresyon
Yetersiz magnezyum serotonin seviyelerini düşürür ve antidepresanların beyin magnezyumunu arttırdığı gösterilmiştir. Magnezyum içeren gıdalar

Detoksifikasyon
Güçlü eliminasyon potansiyeli nedeniyle, magnezyum da güçlü bir detokslayıcı olarak kabul edilir. Magnezyum mevcut olduğunda ağır metaller, çevre kimyasalları, böcek ilaçları ve herbisitler ve diğer çeşitli toksinler büyük ölçüde vücutta azalır.

Sindirim sorunu
Magnezyum vücut tarafından gıdaları düzgün bir şekilde sindirmek için gerekli olduğundan, bununla takviye edilmesi gastrointestinal rahatsızlığı ve hastalığı hafifletmeye yardımcı olabilir. Magnezyum, yiyecekleri parçalamaya ve besinleri özümsemeye yardımcı olur. Magnezyum ayrıca midede hidroklorik asit üretimine yardımcı olur, ayrıca karaciğerinizde safranın sağlıklı üretimini tetikler. Gece iyi bir uyku için magnezyum spreyi kullanın

Kalp hastalığı
Kalp hastalığı olanlarda magnezyum eksikliği yaygındır. Şaşırtıcı sayıda çalışma, kalp krizini takiben kardiyak hasarı ve hatta ölümü önlemeye yardımcı olarak IV magnezyumun etkinliğini belgelemiştir.

Hipertansiyon
Yeterli magnezyum olmaması halinde kan damarları daralır ve kan basıncı artar. Bacak ağrıları için magnezyum kremi yapın

Migren baş ağrıları
Birkaç çalışma, magnezyum takviyelerinin alınması, migren baş ağrısını önlemeye ya da en azından sürelerini kısaltmaya ve ihtiyaç duyulan ilaç miktarını azaltmaya yardımcı olabileceğini düşündürmektedir. Migrenli kişiler daha düşük magnezyum seviyelerine sahiptir.

Sinir Sorunları ve Kas Spazmları
Magnezyum, baş ağrılarına, bacak ve ayak kramplarına, gastrointestinal kramplara ve diğer kas ağrılarına yol açabilen periferik sinir bozukluklarını önlemeye yardımcı olur. Magnezyum sütü ile roll deodorant yapın

Osteoporoz
Kalsiyumun sağlıklı kemiklerin korunması için ne kadar önemli olduğunu her zaman duyarız, ancak magnezyum daha da önemlidir. Aslında, kalsiyum ve D vitamini işlerini yapmak için magnezyuma ihtiyaç duyar. Osteoporoz gelişiminde kalsiyum ve D vitamininin yeterli magnezyum alamaması rol oynayabilir. Anti-stres magnezyum içeceği nasıl yapılır?

Obstetrik Problemler
Preeklampsi, gebeliğin üçüncü trimesterinde kan basıncında keskin bir artış ile karakterizedir. Preeklampsili kadınlar, nöbetler veya eklampsi gelişebilir. Hastanede intravenöz verilen magnezyum, bu komplikasyonları önlemek veya tedavi etmek için tercih edilen tedavidir.

Premenstrüel Sendrom (PMS)
Bilimsel çalışmalar, magnezyum takviyelerinin özellikle şişkinlik, uykusuzluk, bacak şişmesi, kilo artışı ve meme hassasiyeti gibi PMS ile ilişkili semptomları hafifletmeye yardımcı olabileceğini düşünülmektedir. Magnezyum yağı nasıl yapılır ve nasıl kullanılır?


Share.

About Author

Comments are closed.