Makyaj İle Uyumanın Cilde Zararları

0

Bazen yorgun bir gün geçirdiğimiz için, bazen üşendiğimiz için makyajımızı temizlemeden ya da doğru bir şekilde temizlemeden yatağın yolunu tutarız. Aslında cilt, geceleri kendini yenilediği için makyajımızı temizlemememiz büyük bir yanlıştır. Cildinizin yenilenerek, gözeneklerin arındırıldığı uyku sırasında, cildinizde yağlı kalıntılar olması, cildin yenilenmesini ve temizlenmesini engeller. Makyaj malzemeleri doğru bir şekilde temizlenmediğinde cildinizin yağ dengesini etkiler, aynı zamanda cilt gözeneklerinizin nefes almasına da engel olur.

New York’ta bulunan Mount Sinai Tıp merkezinde Dermatoloji Uzmanı olarak görev yapmakta olan Jeannette Graf bayanları uyarıyor; geceleri cildin temel yapısının hücresel bir bakım ile güçlendirildiğini belirtiyor. Cildinizdeki makyajın cildin yenilenmesine engel olduğunu belirten Graff; makyajın sadece cildin yenilenmesine engel olmadığını bunun yanı sıra ciltte olumsuz etkiler yarattığını da açıklamalarına ekliyor. Kullandığınız makyaj malzemelerinin cildinizde yarattığı etki ise;

Fondöten:
Fondöten cildinizin pürüzsüz ve tek renk görünmesinde oldukça etkili bir makyaj malzemesidir. Ancak bunlara ek olarak fondöten; cildi tamamen örtüyor ve bütün gün cilt gözeneklerinizin havasız kalmasına neden oluyor. Cilt gözeneklerinizin hava almasını engellediği gibi, güneşin yararlı ışınlarını da engelliyor. Fondöten cildinizde 6 saatten fazla kaldığı zaman havadaki bakterileri ve tozu toplamaya, mikroorganizmaların üremesine elverişli bir ortam hazırlamaya başlar. Bütün bunlar bir araya geldiğinde cildinizde; sivilce oluşumu ve siyah noktalar artar. Fondöten kullandıktan sonra mutlaka 6 saatte bir makyaj yenilemeli ve gece yatmadan önce peeling yapmaya özen göstermelisiniz.

Astar:
Astar cildinizi korumaya yönelik bir makyaj malzemesi olmasına rağmen uzun süre kaldığında yeterli etki göstermez. Gözenekler ile fondöten arasında bir sınır oluşturan astar, belli bir süre cildinizi dış etkenlerden korur. Atar uzun süre cildinizde kaldığı zaman; fondöteninizde başlayan mikrop oluşumu ile beraber cildinizdeki koruyucu etkisini kaybeder. Astarın amacı gözeneklerin makyaj malzemesi ile dolmasını engellemektir. Mikroplara karşı direnci yoktur. Yüzünüzü yıkadıktan sonra doğru bir tonikle temizlemeniz gözeneklerdeki mikroplu astarı temizlemeniz kolaylaşacaktır.

Ruj:

Ruj; doğru bir şekilde temizlenmez ise dudaklarda çatlamalara ve kurumalara neden olur. Dudaklarınızda çok pigmentli bir ruj kullanıyorsanız sadece silmek yeterli olmayacaktır. Dudaklarınızı nemli bir bez ile silip; şeker, bal ve zeytin yağı ile ufak bir bakım yapmanız yeterli olacaktır. Bu işlemlere ek olarak yatmadan önce bir lipbalm kullandığınızda dudaklarınızda rujun yıpratıcı etkilerini yok etmeniz mümkün.

Maskara:

Kirpiklerinizdeki maskara gözlerinizi çok güzel gösterebilir. Fakat yapısı itibariyle en hızlı bakteri üreten makyaj malzemelerinden biri maskaradır. Yatarken makyajınızı çıkarmadığınız takdirde kirpik dipleriniz tıkanır, bakteri üretimi göz çevrenizin sıcaklığı ile artar. Sivilceler, gözde şişmeler ve göz içinde kanlanmalar maskaranın doğru bir şekilde temizlenmemesinden kaynaklanabilir.


Paylaş.

About Author

Comments are closed.