Manuka Balının Faydaları ve Kullanımı

0

Hepimiz bala aşinayız, ama hiç manuka balı duydunuz mu? Son yıllarda adını sık sık duyduğumuz manuka balını bu kadar özel yapan nedir?

Manuka Balı Nedir?
Manuka balı, manuka ağacını dölleyen arılar tarafından üretilen özel bir baldır. Manuka ağacı, Çay Ağacı ağacıyla yakın akrabadır. Sonuç olarak, bu arıların ürettiği bal, Çay Ağacı yağıyla aynı özelliklere sahip. Antimikrobiyal, antienflamatuar ve antioksidanlar bakımından zengin. Balınızı aromalı yapabilirsiniz

Ek olarak, manuka balı ortalama balın içerdiği aynı faydalı vitamin ve minerallerden daha fazlasına sahiptir. Manuka balı, amino asitlerin, B vitaminlerinin, kalsiyumun, magnezyumun, potasyumun ve daha fazlasının 4 katına sahiptir. Ayrıca çiğ bal ile aynı antibakteriyel özelliklere sahiptir . Bu nedenle, bu balın etkileyici vitamin ve mineral kalitesi üzerine, manuka ağacının faydalı özelliklerini göz önünde bulundurursanız, insanların neden bu konuda bu kadar hevesli olduklarını görmeye başlayabilirsiniz!

Manuka Balının Kullanım Şekli
1. Küçük Yaraları Tedavi Edin
Küçük kesik, sıyrık ve yanıkları tedavi etmek için manuka balı kullanabilirsiniz. Balın terapötik özellikleri enfeksiyonla savaşacak ve iyileşme sürecini hızlandıracak. Sadece etkilenen bölgeyi balın ince bir katmanıyla örtün.

2. Cilt Sorunlarını Tedavi Edin
Manuka balı sivilce, rosacea, kurdeşen ve egzama tedavisinde yardımcı olabilir. Etkilenen bölgeye ince bir tabaka bal uygulayın. 10 dakika beklettikten sonra, bölgeyi yumuşak bir sabun ve ılık su ile yıkayın. En iyi sonuçlar için günlük tekrarlayın. Yağlı ciltler için bal kullanmanın 6 faydası

3. Ağız Sağlığınızı Kuvvetlendirin
Araştırmalar manuka balı çiğnemek veya yemenin plak ve diş eti iltihabını azaltmaya yardımcı olabileceğini göstermektedir. Baldaki mineraller de dişler için idealdir.

4. Boğaz ağrısı yatıştırır
Manuka balı iltihabı iyileştirmeye ve bağışıklık sisteminizi güçlendirmeye yardımcı olur. Aynı zamanda zararlı bakterilerin büyümesini durdurmaya da yardımcı olur. Boğaz ağrısını hissettiğinizde küçük bir kaşık manuka balı yutun.

5. Sindirim Sorunlarını Tedavi Edin
Manuka balı yemek (günde yaklaşık 1 çorba kaşığı) asit geri akışını engellemeye ve diğer sindirim sorunlarını hafifletmeye yardımcı olabilir. Balı çaya ekleyip yoğurt veya sade yiyebilirsiniz. (Dikkat, oldukça güçlü bir tıbbi tadı vardır!)

6. Alerji rahatlatmak
Araştırmalar günlük az miktarda manuka balı tüketmenin mevsimsel alerji semptomlarını azaltmaya yardımcı olabileceğini göstermektedir. Her gün bal ve tarçın yerseniz olabilecek 7 şey

7. Daha İyi Uyku Sağlar
Manuka balı, yutulduğunda glikojen denilen bir maddeyi yavaş yavaş kan dolaşımınıza bırakır. Glikojen, uyku sırasında vücudunuzun temel işlevlerini destekler. Bu tür bir destek uykuya dalmanıza, uykuda kalmanıza, tazelenmiş ve dinlenmiş hissededer uyanmanıza yardımcı olur.


Paylaş.

About Author

Comments are closed.