Menekşe Yağının Faydaları Nelerdir ve Nasıl Kullanılır?

0

Evlere, farklı renklerdeki çiçekleriyle renk katan menekşe, sağlık için de oldukça faydalı bir bitkidir. 200 farklı çeşidi bulunan menekşenin 1000 kilogramından 1 kg yağ elde edilebilir. Menekşe yağı, sindirim sorunlarından fiziksel ve zihinsel yorgunluğa, uykusuzluktan cilt problemlerine kadar farklı sorunlar için kullanılabilir.

Menekşe esansiyel yağının terapötik özellikleri, onu aromaterapi için iyi bir seçenek haline getirmiştir. Peki menekşe yağı hangi durumlarda nasıl kullanılır?

1. Uykusuzluk tedavisi
Menekşe esansiyel yağı, sakinleştirici ve rahatlatıcı özellikler içerdiğinden, huzurlu bir gece uykusu almanıza yardımcı olabilir. Bu nedenle, uykusuzluk ve uyku sorunları için doğal bir ilaçtır.

2. Cildi iyileştirir
Menekşe yağı kullanılarak, cilt problemlerinden kurtulabilirsiniz. Sivilce veya egzama gibi birçok cilt rahatsızlığı için doğal bir tedavidir ve kuru cildi nemlendirir.

Menekşe yağının antienflamatuvar özellikleri, herhangi bir kırmızı, iltihaplı sivilce veya diğer cilt problemlerinin iyileşmesine yardımcı olur. Dahası, antimikrobiyal ve antiseptik özellikleri ile, ciltten bakterilerin temizlenmesini sağlar.

3. Baş ağrısını geçirir
Menekşe yağı kullanarak baş ağrısından kurtulabilirsiniz. Menekşe esansiyel yağı, migren ve baş ağrılarına bağlı gerginliği hafifletmeye yardımcı olan sakinleştirici özelliği ile bilinir.

Birkaç damla menekşe yağını soğuk bir komprese koyun ve 20 dakika kadar alnınızda tutun.

4. Soğuk algınlığı ve sinüs sorunlarını giderebilir
Menekşe esansiyel yağı, boğaz ağrısı ve tıkalı sinüsler gibi yaygın soğuk algınlığı semptomlarından kurtulmak için faydalıdır.
Balgam söktürücü özelliklerinden ötürü, buhur olarak kullanabilirsiniz. Nefes aldığınızda menekşe yağı buharı balgamı söker ve diğer tıkanıklıkların temizlemesine yardımcı olur.

Sıcak suya birkaç damla menekşe yağı ekleyerek buharını soluyabilirsiniz.

5. Ağrıyı hafifletir
Menekşe yağı, anti-enflamatur bileşikler içerdiğinden, romatizma ve gut gibi ağrıyan eklem ve kas ağrılarını hafifletmek için mükemmel bir doğal çözümdür.

Ağrıyan bölgeye menekşe yağı ile birkaç kez mesaj yapın. Uygulamadan önce yağı seyreltin.

6. Ev yapımı koku hazırlayabilirsiniz
Menekşe yağının taze bir çiçek kokusu vardır. Sadece iki damla menekşe yağını iki damla yasemin yağı ile karıştırın ve evinize serpiştirin.
Bu yöntem, menekşe yağ anti-depresan özelliklerine sahip olduğundan stresden kurtulmanızı sağlayabilir.

7. Masaj yağı olarak kullanın
Ev yapımı masaj yağınızı menekşe yağı ile hazırlayabilirsiniz. Herhangi bir yan etkiyi önlemek için, badem veya Hindistan cevizi yağı gibi bir taşıyıcı yağ ile seyreltin.

Eğer spor yapıyorsanız, kas ağrılarını hafifletmek için de bu karışımı kullanabilirsiniz.

Menekşe yağı nasıl kullanılır?
Doğrudan soluma: Uyku sorunu, endişe ve tıkanıklığı gidermek için doğrudan menekşe yağını soluyabilirsiniz. Basit yöntemi, mendile birkaç damla menekşe yağı dökmek ve çabuk rahatlama için doğrudan teneffüs etmektir.

Buhar terapisi: Sıcak suyun içine birkaç damla menekşe esansiyel yağı ekleyerek buharını soluyabilirsiniz. Başınızın üzerine bir havlu koyun ve tüm tıkanıklıkları gidermek için buharı birkaç dakika soluyun.

Aromatik banyo: Menekşe esansiyel yağının tüm faydalarını küvete bir miktar ekleyerek alabilirsiniz. Ağrıdan kurtulmak için mükemmel bir yoldur. Küvetteki suya biraz menekşe yağı ekleyin, suya iyice karıştırın ve içinde bir süre kalın.

Topikal uygulama: Menekşe yağını cildinize doğrudan kullanmadan önce, su ile seyreltin.


Paylaş.

About Author

Comments are closed.